Picek hájí zakázku za miliardu. Ušetříme i bez výběrového řízení, říká

23.03.2013 8:03

Nový ministr obrany Vlastimil Picek posvětil prakticky ihned po svém nástupu do funkce kontrakt za 1,2 miliardy korun na zajištění ochrany bezpečnostních skladů. Kontrakt získá firma Trade Fides bez řádného výběrového řízení. V minulosti navíc čelila podezření z korupce. V rozhovoru pro sobotní Lidové noviny Picek své rozhodnutí rezolutně hájí. Hovoří také o práci pro exprezidenta Václava Klause a účasti na vládě.

Picek hájí zakázku za miliardu. Ušetříme i bez výběrového řízení, říká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Vlastimil Picek

"Bezpečnost skladů není triviální záležitost – v šesti objektech se nachází 30 tisíc tun munice. Dosavadní zkušenosti armády a vojenské policie, které jsou hlavní uživatelé této služby dodávané firmou Trade Fides, jsou pozitivní. Navíc dosavadní dodavatel je držitelem bezpečnostní prověrky NBÚ a má zkušenost s touto činností. Podle stávajících smluvních podmínek platíme za střežení šesti muničních skladů kolem 330 milionů s DPH ročně , podle nově vyjednaných podmínek, kdy je již splacena velká část počátečních investic dodavatele, bychom měli platit 185 milionů s DPH. Podmínky jsou tedy jednoznačně výhodnější," podotýká nový šéf resortu obrany.

Léta s Klausem a účast na vládě

Jako ministr se chce obklopovat lidmi, kteří neodkývají všechno, co řekne. Nebrání se diskusi o dění v resortu se spolupracovníky. To je prý jedna z věcí, kterou se naučil, když pracoval jako náčelník Vojenské kanceláře exprezidenta Václava Klause. Ve funkci působil čtyři roky a v rozhovoru prozradil, že s Klausem vedl např. debaty o profesionalizaci armády. Klaus tomuto kroku nebyl příliš nakloněn, ale postupem času prý uznal, že je to dobrý krok.

Tříbit své názory v diskusi má podle Picka svůj význam i s ohledem na to, že se jako ministr účastní zasedání vlády, kde se účastní hlasování o řadě věcí. Rozhodně to prý není tak, že by měl široký tým poradců, kteří by mu připravovali podklady pro hlasování v sociálních věcech, ve zdravotnictví a podobně. Vyslechne si stanoviska ministrů a pak se bude rozhodovat na základě vlastního uvážení. Nepřiklání se k žádné politické straně a má svou hlavu. Picek také rezolutně odmítá spekulaci, že by ho premiér Petr Nečas instruoval v tom, jak má v tom či onom případě hlasovat.

Jako ministr obrany s vlastní zkušeností z armády chce především dotáhnou projekty, které odstartovaly za jeho předchůdce v úřadě exministra Alexandra Vondry (ODS). Rád by také naplnil koncepci přijatou na ministerstvu v letech 211 a 2012. Stojí za připomenutí, že vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM), která na ministerstvu obrany také působila, a to osm dní, vadí na Pickovi právě to, že působil v armádě. Podle jejího názoru by měl ministerstvo řídit "civil".

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…