Pietní akt připomene vyhnání z pohraničí po Mnichovu 1938

30.09.2016 6:23

Osudy Čechů, Židů a protinacisticky smýšlejících Němců, které vyhnali sudetoněmečtí henleinovci v roce 1938 z československého pohraničí, dnes připomene pietní akt na Masarykově nádraží v Praze. Lidé položí květiny a věnce u pamětní desky připomínající dramatické dny kolem podpisu mnichovské dohody v září roku 1938.

Pietní akt připomene vyhnání z pohraničí po Mnichovu 1938
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

Deska byla na nádraží odhalena loni v listopadu. Připomíná pohnuté historické období republiky, které předcházelo vyhlášení protektorátu a začátek druhé světové války. Současně je uctěním památky občanů tehdejšího Československa, kteří se postavili nastupujícímu nacismu nebo se stali jeho obětí.

Henleinovci se tehdy zaměřili zejména na ty, kteří aktivně vystupovali na obranu republiky, zapojili se do protinacistických akcí nebo pomáhali československým orgánům udržovat v pohraničí klid a pořádek. Do konce roku 1938 podle statistik muselo z pohraničí odejít více než 114.500 Čechů, 11.500 německých antifašistů, 7000 Židů a přibližně tisíc osob jiných národností. Vyhnaných a jinak postižených bylo zřejmě ještě mnohem více. Nucené stěhování v českých zemích pokračovalo i po válce, kdy museli obnovené Československo i své majetky opustit téměř tři miliony Němců a desítky tisíc Maďarů.

Masarykovo nádraží bylo pro umístění pamětní desky zvoleno kvůli tomu, že právě sem přijíždělo v září a říjnu 1938 mnoho vlaků s uprchlíky z pohraničí, kterým zde byla poskytována pomoc. Nádražím tehdy prošlo podle odhadů na 300.000 lidí.

Představitelé evropských mocností Adolf Hitler, Benito Mussolini, Édouard Daladier a Arthur Neville Chamberlain podepsali 29. září v Mnichově dohodu, která plně akceptovala německé územní požadavky vůči Československu. Den poté československá vláda mnichovský diktát přijala. Tehdejší republika přišla o Sudety, další území připadla Polsku a Maďarsku. Sousedé zabrali Československu třetinu území i obyvatelstva a takřka 40 procent průmyslové kapacity.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…