Pirát usnul při jednání. Bral 60 tisíc, už ho zrušili. Nevěděl, co vlastně dělá

09.02.2021 12:42

Zastupitelé v Českých Budějovicích zrušili výbor pro veřejnou správu a IT. Vadilo jim, že útvar dostatečně nepracuje, jeho šéf přesto pobíral přes 60 tisíc korun. O kauze z jižních Čech informoval server iDnes.cz.

Pirát usnul při jednání. Bral 60 tisíc, už ho zrušili. Nevěděl, co vlastně dělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto

Zrušení výboru pro veřejnou správu a IT navrhl lidovecký zastupitel Šimon Heller. Zdůvodnil to tím, že za poslední čtyři měsíce se tento výbor nesešel ani jednou. Pro zrušení výboru byli nakonec i Piráti, kteří přitom měli daný výbor na starost. Poslední zápis výboru se datuje k 7. říjnu 2020. 

Anketa

Jste pro návrat dětí do škol za podmínek, které určila vláda?

77%
23%
hlasovalo: 5826 lidí

Uvolněným předsedou výboru, jenž pobíral onu šedesátitisícovou odměnu, byl nejprve Pirát Lukáš Mareš, následovaný jeho kolegou Josefem Špakem.

Kritiku pak kromě lidovců připojila i ODS. „Pokud se spojení IT a územních skupin zruší, budeme se ptát, co jsme si za ty peníze pořídili,“ uvedl například Petr Maroš. Navázal pak na něj jeho kolega a také jihočeský hejtman Martin Kuba. Podle něj by bylo fajn říct veřejnosti, co ta sranda stála a co jsme si za ty veřejné peníze koupili. 

Špak se paradoxně kritice nebránil. „Návrh na vznik výboru je z roku 2018, kdy jsem já nebyl členem zastupitelstva. Ani nevím, jak to vznikalo,“ řekl.

Když se jej následně zastal pirátský kolega Svatomír Mlčoch, se zlou se potázal ze strany primátora Jiřího Svobody (ANO). Mlčoch si totiž stěžoval na to, že předsedovi výboru znemožnili účast na radě. „Co se týče účasti, je pravda, že jsme je v určité době omezili. Ono když zasedá rada města za přítomnosti předsedy výboru a on tam usne a já k němu mluvím, vyzývám ho a on spí, tak je taková účast formální a nedává žádný smysl,“ nechal se slyšet primátor. 

Špak se však hájil, že studoval celou noc podklady na jednání, které dostal pozdě. „Když není vůle ke spolupráci, tak to tak dopadá a není jiného vyhnutí,“ uvedl Špak. 

Pro zrušení výboru bylo následně 34 zastupitelů, dva nehlasovali a osm členů budějovického zastupitelstva se zdrželo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …