Piráti chtějí grilovat Vojtěcha kvůli nákupu respirátorů. Mají podezření na tunel

17.04.2020 14:28

Pirátští poslanci chtějí od ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha slyšet, jak přesně sháněl zdravotnický materiál pro zdravotníky, resp. proč v Číně nakupoval ochranné pomůcky i přes firmy, které připomínaly prázdné schránky.

Piráti chtějí grilovat Vojtěcha kvůli nákupu respirátorů. Mají podezření na tunel
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

Předseda Pirátů Ivan Bartoš už odmítá mlčet. Některé nákupy ochranných pomůcek určených na boj s koronavirem, k nimž došlo na ministerstvu zdravotnictví, považuje za velmi podivné. Interpelací se proto obrátil na ministra Adama Vojtěcha a žádal od něj vysvětlení.  

„Nedá se svítit. Tečou-li nyní někam miliardy! korun občanů ČR při nákupech zdravotních pomůcek 'z ruky', je třeba, aby se to dělo naprosto transparentně. Jak lze odůvodnit nákupy Ministerstva zdravotnictví, kde respirátor FFP2 vychází jeden kus za téměř 900,- Kč, trvalou provizi 20% za zprostředkování v miliardové zakázce, nebo to, že u jiné firmy, která naposledy evidovala ztrátu 1,8 milionů korun, figuruje jednatel, co má adresu na úřadě a 18 exekucí na 3 miliony?“ zeptal se Bartoš na sociální síti facebook.

Uznal, že pro ministra Vojtěcha situace jistě není jednoduchá, ale to mu prý ještě nedává právo nepostupovat co nejzodpovědněji při nákupu ochranných pomůcek. Bartošovi se však zdá, že si Vojtěch nepočínal bezezbytku s péčí řádného hospodáře.

„V minulém týdnu Ministerstvo zdravotnictví nakupovalo medicínské masky od společnosti La Factory, s.r.o. V posledním měsíci tato společnost získala zakázky u Ministerstva zdravotnictví již za 1,2 miliardy korun. Přitom naposledy zveřejněná účetní závěrka La Factory, s.r.o. dokládá, že tato společnost byla kompletně nečinná - nulové tržby, žádní zaměstnanci a celková aktiva v hodnotě pouhých 99 tisíc korun,“ uvedl příklad problematického nákupu.

Bartoš by rád slyšel, proč ministerstvo využívá podobných firem. Vyzval také ministra zdravotnictví Vojtěcha a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby spolu více spolupracovali a společně věnovali větší pozornost výběru dodavatelů zdravotnického materiálu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

7:25 Horko na rozhlasové Radě kvůli rozhovoru s Klausem: Dezinformace od Bakaly, všichni víme. Máte v očích pravdu a lásku, třeba z toho vyrostete

Stížnost Václava Klause se bude na Radě ČRo projednávat až na červencové schůzi. Své názory však něk…