Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše

16.06.2021 14:31

Necelé čtyři měsíce před sněmovními volbami přišla agentura SANEP s pravidelným „volebním modelem“, prezentujícím voličské nálady. Nepotěší Ivana Bartoše, naopak radost udělá Vojtěchu Filipovi.

Piráti se smrskávají: Propadli se skoro až pod Babiše
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

Piráti by červnové volby se ziskem 24,7 procenta hlasů vyhráli, ale jejich náskok na druhé ANO se během jediného měsíce smrskl na polovinu. Andrej Babiš by bral 22,3 procenta, skoro stejně jako minulý měsíc. Piráti si pohoršili o více než procento a půl.

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

73%
24%
hlasovalo: 8659 lidí

Agentura u Pirátů dokonce hovoří o „výrazném poklesu voličské přízně“.

Naopak růst zaznamenalo seskupení SPOLU, z 18,5 poskočilo na 20,1 procenta. Následuje SPD, která v podstatě zopakovala květnový výsledek.

Kolem pětiprocentní hranice se tlačí ČSSD, KSČM a nově i Přísaha Roberta Šlachty. Zatímco ČSSD klesá (o čtyři desetiny na těsných 5,3 procenta), KSČM se přes pětiprocentní hranici naopak přehoupla a Přísaha coby skokan měsíce zvýšila své šance o celé procento. Se ziskem 4,5 procenta je již na dohled sněmovní hranici.

„Přestože hnutí Přísaha Roberta Šlachty vzniklo teprve nedávno, zaznamenává trvale vcelku příkrý nárůst voličské přízně,“ konstatují výzkumníci.

Naopak pokles zaznamenalo seskupení Trikolóra, Svobodní a Soukromníci, které by získalo 3,4 procenta.

Čtyři měsíce do voleb není na nejvyšších příčkách nic jasné. Agentura Phoenix Research v minulém týdnu věštila Pirátům se STAN 24,2 procenta, ANO 20,2 a SPOLU se s 15,9 už ohlíželo na blížící se SPD se 12 procenty.

Václav Moravec a jím objednaný průzkum u agentury Kantar CZ zase poslal přímo do Sněmovny Roberta Šlachtu a jeho Přísahu, zatímco ČSSD nechal před branami. Na nejvyšších příčkách „Moravcův“ průzkum zaujal tím, že SPOLU předběhlo o několik desetin hnutí ANO.

Celkově sledujeme v posledním měsíci trend oslabování favorizovaných Pirátů se STAN. Koalice SPOLU v červnových průzkumech spíše mírně stoupá, navzdory kauze Dominika Feriho. Hnutí ANO se drží na svém.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…