Piráti varují: Autocenzura internetu se stane normou

06.07.2021 13:34

Evropský parlament jedná o výjimce v oblasti ochrany soukromí na internetu. Ve jménu boje s pedofily má být napříště umožněno sledování veškeré elektronické komunikace. Čeští Piráti se staví proti takovému postupu. „Autocenzura se stane normou,“ varoval pirátský europoslanec Marcel Kolaja s tím, že počítačem prováděná kontrola obsahu internetu může za závadné označit i neškodné fotky z dovolené. Do hledáčku policie by se pak mohli dostat i naprosto neviní lidé.

Piráti varují: Autocenzura internetu se stane normou
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Piráti znovu bijí na poplach a varují před tím, co chystá Evropský parlament - podle pirátského europoslance Marcela Kolaji hrozí, že ve jménu boje s pedofily bude kontrolován veškerý obsah internetové komunikace. To povede k tomu, že se lidé budou uchylovat k autocenzuře, což je podle Kolaji ve svobodné společnosti naprosto nežádoucí.

„Veškerá osobní komunikace bude kontrolována a to na masivní škále a bez povolení soudů. Autocenzura se stane normou. Automatické filtry navíc často chybují, například ve Švýcarsku až v 86 % případů. I neškodné fotky z dovolené s choulostivým obsahem se tak mohou dostat do hledáčku policie. To považujeme za naprosto nepřijatelné narušení soukromí,“ upozornil Kolaja v prohlášení zaslaném serveru ParlamentníListy.cz.

Průzkumu společnosti YouGov ukázal, že 72 % dotázaných občanů členských států EU se staví proti právní úpravě, která útočí na jejich internetové soukromí. V České republice je to dokonce 84 % dotázaných.

Všichni, kteří s navrhovanou úpravou nesouhlasí, mohou napsat svým europoslancům a dát jim najevo, co si o jejich aktuálním nápadu myslí. Třeba je to pohne ke změně názoru a změnu nakonec nepřijmou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

22:52 „Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

„Řada církevních hodnostářů, věřících i novinářů stále hledá své dno,“ komentovala dění okolo křtu k…