Piráti, vážně? Trafiky pro straníky, fiktivní bydliště, to má být za koncem starosty Prahy 5. Bývalý koaliční partner Vejmelka promluvil

19.09.2019 20:00

ROZHOVOR „Pan Daniel Mazur se při vedení radnice MČ Prahy 5 dopouštěl celé řady chyb. Jeho vedení bylo chaotické, při jednáních nebyl schopen předkládat podklady, jednání se neúměrně vlekla bez závěrů,“ říká v rozhovoru pro Parlamentní Listy.cz člen zastupitelstva a místopředseda výboru životního prostředí na Praze 5 Jiří Vejmelka (SNOP 5 a nezávislí) k rozpadu koalice a odvolání dosavadního Pirátského starosty. Vejmelka předložil výhrady k minulé koaliční spolupráci, a jmenoval tak kupříkladu obsazování pracovních pozic přednostně členy Pirátské strany či jejich příznivci a pravděpodobný podvod s Mazurovým bydlištěm. Dojít mělo i k manipulaci bývalého starosty s výběrovým řízením na tiskového mluvčího.

Piráti, vážně? Trafiky pro straníky, fiktivní bydliště, to má být za koncem starosty Prahy 5. Bývalý koaliční partner Vejmelka promluvil
Foto: redakce
Popisek: Jiří Vejmelka
reklama

Koalice na Praze 5 se podle všeho rozpadla. Starosta Daniel Mazur (Piráti) byl zastupiteli odvolán. Šéf klubu zastupitelů ANO Jiří Trojánek snahu o Mazurův konec zdůvodnil tím, že Piráti udělali řadu chyb, které zbrzdily mnoho projektů. Je to pravda? O jaké projekty jde?

Pan Daniel Mazur se při vedení radnice MČ Prahy 5 dopouštěl celé řady chyb. Jeho vedení bylo chaotické, při jednáních nebyl schopen předkládat podklady, jednání se neúměrně vlekla bez závěrů. Úkoly, které byly ústně domluveny, nebyly plněny. Zároveň docházelo k neplnění společného volebního programu Pirátů a SNOP 5. Nekompetentností bývalého starosty Mazura při vedení radnice došlo např. ke zpoždění projektu výstavby Raudnicova domu určeného pro seniory, když výběrové řízení se muselo opakovat. Prakticky vůbec nebylo započato s přípravou plánu rozvoje městské části (po deseti měsících zadána pouze prognóza vývoje obyvatelstva).

Anketa

Máte pochopení pro mládežníky, kteří stávkují kvůli globálnímu oteplování?

6%
94%
hlasovalo: 26762 lidí

Vy jste jakožto lídr Sdružení nezávislých občanů Prahy 5 (SNOP) kritizoval starostu Mazura kvůli tomu, že dosud nevznikl plán rozvoje Prahy 5. O co tím městská část přichází?

MČ Praha 5 trpí absencí jakékoliv koncepce dlouhodobého rozvoje. Bohužel zpracování plánu rozvoje městské části P5 měl ve své kompetenci právě bývalý starosta Daniel Mazur. Bez plánu rozvoje městské části nelze zodpovědně činit rozhodnutí s dlouhodobým dopadem, jako jsou plánování investic a tvorba reálného rozpočtového výhledu.

Loňské volby jste přitom vyhrál právě v koalici s Piráty. Kdy začala spolupráce drhnout?

Od spolupráce jsme si slibovali velký posun MČ Praha 5 kupředu. Spolupráce začala drhnout zhruba od počátku letošního roku. Asi v březnu nám Piráti oznámili, že nebudou dodržovat naši Smlouvu o předvolební a povolební spolupráci. V květnu nám Piráti oznámili, že s námi nechtějí v rámci společného zastupitelského klubu dále spolupracovat. Z tohoto důvodu se naše cesty rozešly. Poté dva dnes již bývalí členové našeho spolku přešli do pirátského klubu.

Jak funguje na Praze 5 dělba práce? A co průběh zasedání zastupitelstva?

Zasedání zastupitelstva proběhlo podle dohody stran, které utvoří budoucí koalici. Dělba práce dosud příliš nefungovala. Důvodů je řada a byly koaličními stranami prezentovány na dopolední části dnešního zasedání zastupitelstva. K hlavním výhradám patří:

  • Obsazování pracovních pozic přednostně členy Pirátské strany či jejich příznivci, bez ohledu na dovednosti a schopnosti.
  • Pravděpodobný podvod s bydlištěm p. Mazura, jak je zřejmé z dokumentů zveřejněných např. na Facebooku STAN Praha 5. Bydliště p. Mazura v Praze 5 je jen fingované, mandát tedy byl získán pravděpodobně v rozporu se zákonem.
  • Jednání v rozporu s prezentovanými zásadami – na Praze 4 Piráti jako součást opozice žádají odvolání starostky z důvodu, že nežije na území městské části, totéž však činí pirátský starosta na Praze 5, kde však prohlašují, že je to v pořádku, že jim to nevadí (viz sdělení na Facebooku, pirátka Eva Horáková).
  • Nejednání v souladu s RMČ přijatými usneseními – v zásadách pro přípravu rozpočtu na rok 2020 byl stanoven limit výdajů, odbory v gesci starosty a radního za Piráty však prosazují výrazné navýšení výdajů bez adekvátního zdůvodnění.

Máte vy sám k práci končícího starosty Mazura nějaké další konkrétní výhrady? Zadal Mazur nějaké zakázky, se kterými jste nesouhlasili?

Další konkrétní výhrady mám k manipulaci starosty s výběrovým řízením na tiskového mluvčího. Starosta vůbec nečekal na závěry výběrové komise a uložil přijmout svého favorita. Protokol z výběrového řízení není dodnes podepsán. Dále nesouhlasím se zadáním takzv. 1. etapy demografické studie, kterou starosta objednal bez konzultace v radě.

Fotogalerie: - Koněvem sem, Koněvem tam

Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....
Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....
Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....
Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....
Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....
Na zastupitelstvu Prahy 6 se řešil Koněvův pomník....

Piráti se brání, že problém je spíše v podivném zadávání veřejných zakázek přes odbor veřejných prostranství a zeleně, který má pod palcem ANO. Je v těchto zakázkách nepořádek?

Prakticky již od začátku roku probíhal audit veřejné zakázky na rekonstrukci dětského hřiště Kudrnova pro podezření, že zakázka byla předražená. O výsledcích auditu jsme se však dozvěděli až na konci srpna. Audit mj. uváděl některé nedostatky v průběhu zadávání veřejné zakázky. Piráti však dosud nepředložili žádný návrh na zlepšení systému zadávání veřejných zakázek. Systém bude nutné prověřit.

 

Panují nyní na Praze 5 nějaké další ekonomické nesrovnalosti?

Očekává se výrazné neplnění plánu na rok 2019 v oblasti investic.

Jaký podle vás bude další vývoj na Praze 5? Kde spatřujete koaliční potenciál?

Očekáváme, že se celá situace na radnici MČ Praha 5 zlepší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

14:05 Za 25 minut. Bum! Zavřou vás! Trump učinil nová odhalení

45. prezident USA v kampani ze všech sil bojuje o udržení se v úřadě na další 4 roky a jeho sok z d…