Pirátská „pecka“. Toho novináře tam nechci! Peksa v roli cenzora, jde o Babiše. A Kalousek si začal vyřizovat účty

20.12.2019 9:53

V únoru dorazí do Česka delegace z Evropského parlamentu, která má prošetřit střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Babiš tvrdí, že ve střetu zájmů není, ale auditoři Evropské komise jsou opačného názoru. Proto do Česka zamíří delegace, která se setká i s novináři. Jenže jen s některými. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa požádal o vyškrtnutí Info.cz ze seznamu médií, s nimiž je vhodné se setkat. A způsobil tím poprask. Ozval se např. Miroslav Kalousek (TOP 09) .

Pirátská „pecka“. Toho novináře tam nechci! Peksa v roli cenzora, jde o Babiše. A Kalousek si začal vyřizovat účty
Foto: screen: Twitter M. Kalouska
Popisek: Miroslav Kalousek (TOP 09)

Do Česka na počátku příštího roku dorazí delegace Evropského parlamentu, aby prošetřila střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Auditoři Evropské komise nepochybují o tom, že Babiš ve střetu zájmů je, jak ukázaly informace uniklé do médií. Členové mise se v Česku sejdou především s kritiky Andreje Babiše. Server Info.cz dokonce tvrdí, že se sejdou jen s Babišovými kritiky. Novináři tohoto serveru se prý také mohli dočkat setkání s delegací, ale nakonec k tomu nedojde. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa totiž nechal server vyškrtnout s odůvodněním, že server je údajně napojen na komunistickou Čínu.

Anketa

Bojíte se Číny?

7%
93%
hlasovalo: 20456 lidí

Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský upozornil, že je třeba postupovat opatrně, aby ze sebe český premiér Andrej Babiš nemohl dělat oběť údajně zlých europoslanců.

„Všichni si uvědomujeme, jaká je situace v České republice. Veřejnoprávní média a justice jsou v ohrožení. Doporučuji do agendy zahrnout jen setkání, která mají něco společného s tím, čeho chceme dosáhnout – ochrany finančních zájmů EU v členských státech. Jinak bychom riskovali, že z Andreje Babiše uděláme oběť. Dali bychom Andreji Babišovi příležitost, aby nás obvinil, že jsme ovlivněni vlastními názory či pocity,“ napsal v jednom z e-mailů, který má server k dispozici, europoslanec Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Mise vyslaná do Česka se pravděpodobně setká s předsedou spolku Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem.

Anketa

Podporujete stávky a hladovky za klima?

2%
98%
hlasovalo: 20290 lidí

Z médií se setkají s veřejnoprávní Českou televizí, s veřejnoprávním Českým rozhlasem, se Sabinou Slonkovou ze serveru Neovlivní.cz nebo se zástupci serveru Forum24.cz. Jak již bylo řečeno, původně do této skupiny měli údajně patřit i novináři serveru Info.cz, ale na zásah piráta Mikuláše Peksy tam nakonec patřit nebudou.

Peksovo počínání zvedlo ze židle Miroslava Kalouska (TOP 09). Požádal své stranické kolegy, europoslance Jiřího Pospíšila a Luďka Niedermayera, aby zasáhli.

„Tohle je úděsná strategická chyba. Kádrováci z Pirátské strany zase chtějí rozhodovat o tom, kdo smí a kdo nesmí mluvit nahlas. Bude-li návštěva EP probíhat pod tímto filtrem, ztratí věrohodnost. Prosím Luďka Niedermayera a Jiřího Pospíšila, aby zjednali nápravu,“ napsal Kalousek na sociální síti Twitter.

Kalousek o serveru Info

Europoslanec Tomáš Zdechovský potvrdil, že jde o únik informací, které se na veřejnost dostat neměly, ale na programu mise, který navrhl, nebude nic měnit.

Europoslanec Jiří Pospíšil dal za pravdu svému stranickému kolegovi Kalouskovi.

„Souhlasím. Mise EP musí být nestranná a vyvážená. Jinak by ztratila smysl i důvěryhodnost,“ zdůraznil Pospíšil.

Pospíšil o serveru Info.cz

Došlo i na server ParlamentníListy.cz. Jeden ze čtenářů ho přirovnal k ruské státní agentuře Sputnik a konstatoval, že pokud se tedy nesmí kádrovat, měly by dostat prostor i tyto dva servery. „Kádrovat se nesmí, říkal to Kalousek,“ osvětlil své stanovisko diskutér.

Diskuse o serveru Info

K úniku informací se vyjádřil i sám Babiš, a jak je jeho zvykem, české europoslance nešetřil. „Je to ukázka, jak fungují Češi v Evropském parlamentu. Přenáší boje z vnitropolitické na evropskou úroveň. Jsou to všechno lidi, kteří mě nenávidí,“ pravil Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…