Pirátský expert na korupci: Pan ministr měl krycí jméno Kůže, to je zajímavé...

07.04.2021 20:45

Hlavní protikorupční analytik Pirátů Januscz Konieczny se na svém facebookovém profilu rozepsal o novém ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi a o tom, že se sítěmi šíří informace, že nový ministr zdravotnictví byl možná spolupracovníkem StB.

Pirátský expert na korupci: Pan ministr měl krycí jméno Kůže, to je zajímavé...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
reklama

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16887 lidí

„Sítěmi se šíří informace, že nový ministr zdravotnictví byl možná spolupracovníkem StB. Zde je třeba říct, že tenhle záznam Archivu bezpečnostních složek to neprokazuje. Je zde uvedeno, že pan Arenberger byl veden v režimu KTS – ‚kandidát tajné spolupráce‘," podotkl ke kolujícímu záznamu Konieczny.

„Byl zkrátka vytipován pro spolupráci a následně prověřován kontrarozvědkou, do jaké míry by se hodil pro aktivity komunistických bezpečnostních složek, nicméně nemusel o tom vůbec vědět. Pokud tedy vycházím pouze z tohoto zeskenovaného ústřižku, tak aktivní práce pro StB tímto prokázaná nebyla. Zajímavé je, že byl veden s krycím jménem ‚Kůže‘,“ dodal Konieczny.

Na webu ABS je tato kategorie (KTS) popsána následovně: „Kandidát tajné spolupráce (KTS). Byl vybírán pracovníkem kontrarozvědky na základě osobních předpokladů. Následovala (bez vědomí dotčené osoby) prověrka, během které pracovník kontrarozvědky shromažďoval různými způsoby veškeré informace o kandidátovi, tak ‚aby její výsledek byl maximálně objektivní‘. Zkoumala se spolehlivost kandidáta a ‚schopnost dodržovat konspiraci‘. Pro kontrolu kandidáta byl využíván odposlech a jiní prověření tajní spolupracovníci. Další metodou prověřování mohl být osobní kontakt, který byl ‚uskutečňován tak, aby nebyla předem narušena konspirace budoucího tajného spolupracovníka a aby ani jemu nebyl odkryt skutečný důvod osobního styku‘. Na základě informací shromážděných během prověrky bylo později rozhodnuto, zda se kandidát stane tajným spolupracovníkem, či nikoli,“ zakončil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…