Současnou koronavirovou pandemii vnímá Pirk jako nový typ chřipky. „A jako k takovému se k tomu i chovám,“ poznamenal Pirk, který si nákazou novým koronavirem prošel. „Je to trochu odlišný typ chřipky od té ‚klasické‘. Já sám jsem tu ‚klasickou‘ chřipku prodělal před čtyřmi lety, a byla asi stokrát horší než covid. Myslím si, že pozitivní v nošení roušek bude to, že až budeme mít závažnou rýmu či chřipku, tak si zvykneme nosit více roušky a nebudeme prskat na okolí,“ poznamenal Pirk.
Ten jako jeden z prvních řekl, že by se lidé měli promořit, aby získali protilátky. „Musím přiznat, že ten výraz ‚promoření‘ je poněkud nešťastný,“ říká Pirk, že měl spíše použít termín „plošná imunizace“.
„Nejen já, který jsem to řekl již 5. března, ale říká to dnes již řada ‚odborníků‘ na tuto oblast. Prostě pokud tady ten virus je, tak buďto bude účinná a neškodná očkovací látka, anebo musíme imunitu získat proděláním této nemoci,“ konstatoval.
Závěrem připomněl, že procento zemřelých s covidem-19 není vůbec větší než procento zemřelých na ‚klasickou‘ chřipku. „Nemluví se příliš o tom, že s tou ‚klasickou‘ chřipkou zemře u nás dva tisíce lidí ročně, což covid zatím zdaleka nedosahuje,“ dodal prof. Jan Pirk.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: vef