Pirk a Šmucler způsobí katastrofu. Covid pacienti jsou simulanti? Úder od lékařů, i z TOP 09

06.10.2020 8:26

Kardiochirurg Jan Pirk, zubař Roman Šmucler a několik dalších lékařů opakovaně prohlašuje, že opatření vlády určená na boj s koronavirem, škodí Česku víc než samotná epidemie koronaviru. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula už tyto lékaře vyzval, aby se zdrželi komentářů. A z Deníku N přišel další úder. Šmucler dostal vzkaz, že až nastane těžká situace, tak on jako stomatolog se o covidové pacienty starat nebude.

Pirk a Šmucler způsobí katastrofu. Covid pacienti jsou simulanti? Úder od lékařů, i z TOP 09
Foto: Repro Interview ČT24
Popisek: Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler

Od 1. října po internetu koluje petice, v níž kardiochirurg Jan Pirk, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, lékař Jan Hnízdil a řada dalších osobností tvrdí, že vládní protikoronavirová opatření škodí české společnosti víc než samotný koronavirus. Žádají mimo jiné, aby na testy byli puštěni jen lidé s příznaky nemoci, aby se svévolně nemohl nechat testovat každý.

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19141 lidí

Podle imunologa Václava Hořejšího by to ale nebyla rozumná strategie. „V populaci by se volně pohybovala řada přenašečů onemocnění, které se pak bude šířit i do rizikových skupin. Skoro jistě pak dojde k zahlcení nemocnic,“ upozornil.

Petr Svoboda, lékař a někdejší dlouholetý ředitel Úrazové nemocnice v Brně také pronesl varovná slova.

„Obávám se, že dnes dochází k tak velkému nárůstu těžkých pacientů, že ventilátory nebudou dostupné všem. Ať už z důvodu nedostatku přístrojů, nebo zdravotníků. Pak budeme potřebovat právníky, aby poradili, kterého ze dvou, pěti nebo deseti pacientů na přístroj napojit a kterého nechat zemřít. Jakkoliv si to velmi nepřeju, obávám se, že se k této situaci mílovými kroky blížíme. Budu se velmi rád mýlit, když se to nestane,“ okomentoval petici Pirka, Šmuclera a dalších Petr Svoboda.

Výzkumy lékařů ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové navíc ukazují, že i relativně zdraví dospělí jedinci mohou mít po prodělání nemoci covid-19 dlouhodobé problémy. U 40 procent sledovaných pacientů se objevily nálezy na plicích. Statistiky ukazují, že na nemoc covid-19 se umírá až šestkrát častěji než na chřipku.

Nemluvě o tom, že pro diabetiky, ale také s problémy se srdcem a s jinými onemocněními, představuje koronavirus riziko v každém věku.

„Já obecně proti peticím výhrady nemám, kdyby diskuse probíhala na akademické půdě. Jenže je z toho politikum. Řada lidí se snaží zviditelnit, a přitom nenesou kousek odpovědnosti, když se to pokazí,“ upozornil lékař a poslanec z TOP 09 Vlastimil Válek, který prý viděl řadu snímků plic pacientů s koronavirem a rozhodně si nemyslí, že je to běžné onemocnění.  

TOP 09 sice v první vlně nominovala Romana Šmuclera jako odborníka do Ústředního krizového štábu, ale šéf poslaneckého klubu této strany Miroslav Kalousek už poznamenal, že podruhé už by podobnou chybu neudělal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …