Pithart: Klaus víc škodil než prospíval. Na Hradě chce Schwarzenberga

22.01.2012 8:38

Místopředseda Senátu Petr Pithart už žádné prezidentské ambice nemá. Ani na senátora už kandidovat nechce. Jako prezidenta by si představoval Karla Schwarzenberga. „Potřebujeme na Hradě především přesvědčeného, nebojácného Evropana,“ říká Petr Pithart.

Pithart: Klaus víc škodil než prospíval. Na Hradě chce Schwarzenberga
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Petr Pithart už o kandidatuře na prezidenta neuvažuje. „Vždyť jsem kandidoval už před devíti lety… Tenkrát to nevypadalo beznadějně. Senátoři mne v prvním kole zvolili, poslanci ne.“

Před čtyřmi lety vypadaly jeho šance mnohem lépe. „Tehdy sociální demokraté na nejvyšší úrovni  lidovcům vzkázali, že nebudou stavět svého kandidáta, nýbrž že jsou připraveni zvolit lidoveckého, jen když bude konsenzuální, proevropský a sociálně cítící. Mysleli tím patrně na mě, ale jméno nevyslovili, nechali to na nás,“ uvedl Pithrat v rozhovoru pro deník Právo. Volby se nakonec ale nezúčastnil, protože šéf strany Jiří Čunek tehdy preferoval Václava Pačese.

Nakonec volby vyhrál Václav Klaus. „Proto, že se ta volba prý „zobchoduje“ za církevní restituce. Pak je Václav Klaus pomocí svých poslanců z řad ODS – Tlustý a spol. – pěkně vypekl,“ vysvětlil Pithart, proč kolegové volili Klause.

Z přímé volby mám strach

Anketa

Koho byste rádi viděli na Hradě?

15%
hlasovalo: 2773 lidí
Přímé volby se Pithart obává. „Přímá volba, i když nebudou posíleny jeho pravomoci, dá prezidentovi mnohem silnější mandát, než má dnes. Toho se obávám, protože u nás běžně prezidenti překračují své ústavní pravomoci a vždy jim to prochází. Co bude provádět vládě? Prezident jako úd moci výkonné se slabými pravomocemi, ale se silným mandátem? Docela třaskavá kombinace. Navíc prezident bude podle návrhu, který došel do Senátu, neodvolatelný.“

Z kandidátů na prezidenta se Pithartovi zamlouvá Karel Schwarzenberg. „Potřebujeme na Hradě především přesvědčeného, nebojácného Evropana. Dobrý prezident bude ten, který bude svým příkladem, vystupováním, jednáním, který bude svou komunikací s veřejností napomáhat kultivaci rozhovorů, jež všichni vedeme dnes a denně v práci i ve veřejném životě.“

Klausovo prezidentské působení hodnotí Pithart negativně. „Podle mého vždycky více škodil, než prospíval. Nemusíme mít na všechno stejný názor a jistěže nemáme, ale já jsem si ho sám pro sebe škrtnul hned poté, kdy jsem viděl, jak se urážlivě chová k lidem, se kterými nesouhlasí.
Definitivně jsme se rozešli v pojetí ekonomické transformace.“

Konkurenceschopnost nebo Evropani

Ani v postoji k hlubší evropské integraci se s prezidentem neshodnou. „Doufám, že díky hlubší integraci si Evropané uchrání v globalizovaném světě, co je jim drahé, své hodnoty a životní způsoby. Malé evropské státy neznamenají ekonomicky v tomto světě nic. Rozčiluje mě v této souvislosti slovo konkurenceschopnost, neustále povinně skloňované bez jakéhokoli zpřesnění. Budeme-li chtít být za každou cenu konkurenceschopní vůči nastupujícím ekonomických obrům, nebudeme už Evropany.“

Nejen že Petr Pithart nemá ambice stát se prezidentem, ale ani práce senátora ho už neláká. „Už jsem si Senát odpracoval. Budu z něj odcházet po šestnácti letech. Třikrát jsem v přímých volbách porazil ve druhém kole kandidáta ODS. Nechci být do konce života štvancem. Málokdo si dokáže představit, jak moc mi chybí normální život, bez publicity, bez nekonečných konfliktů s časem, kterého se vám nikdy, ani v neděli večer, nedostává,“ řekl Pithart.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor:

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…