„Přímá volba dává prezidentovi silnější mandát, ale neodpovídají tomu pravomoci,“ podotkl v úvodu host. „Prezident napíná své pravomoci až přes míru, ale o to se prý pokoušeli všichni naši prezidenti. Problém je spíše v tom, že to tu nikomu nevadí. My jsme ústavně laxní,“ posteskl si Pithart.
Byl jsem naštvaný, že se někteří komunisté nevzepřeli
Vyjádřil se také k cestě premiéra Bohuslava Sobotky a spol. k cestě do USA. Prý tam jedou „žehlit“ odklon od prozápadní politiky. Pithartovi ale přijde zvláštní, že se s našimi politiky nesetká prezident Barack Obama.
A pak došlo na listopad 1989. Zvolení Havla prý zařídil přeběhlík Marián Čalfa. Tehdejší disidenti totiž neměli prostředky k tomu, aby komunistické poslance přesvědčili o volbě Havla. „To nemá smysl zastírat,“ zdůraznil bývalý český premiér. „Byl jsem na komunisty naštvaný, že deset nebo dvacet lidí nezvedlo ruku. Říkal jsem si, že Čalfa odvedl svou práci pořádně,“ pokračoval Pithart. Revoluce by přitom měla být něco, co je spojeno s rizikem a nejistotou, a v Československu to takto cítit nebylo, alespoň mezi předními aktéry disentu a komunistů. Na druhé straně připustil, že většině lidí toto asi tak jasné nebylo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp