Pitomost typu Karolína Peake. I to prezident Zeman řekl v souvislosti s Babišem

06.12.2013 6:51

ParlamentníListy.cz ve čtvrtek přinesly výňatky z rozhovoru prezidenta Miloše Zemana pro ČTK, v pátek zprostředkovávají jeho další část tak, jak ho přetiskl deník Právo. Zeman v rozhovoru například uvedl, proč je podle něj post vicepremiéra bez ministerstva pitomost, rozpovídal se i o personálních změnách na Hradě nebo bezpečnostní prověrce svého kancléře Vratislava Mynáře.

Pitomost typu Karolína Peake. I to prezident Zeman řekl v souvislosti s Babišem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman v Ostravě

Anketa

Kterého českého prezidenta máte nejraději?

hlasovalo: 27897 lidí

Jak už včera ParlamentníListy.cz informovaly, Miloš Zeman v rozhovoru pro ČTK uvedl několik zásadních skutečností. Šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi vyslal jasný vzkaz. Pokud ve sněmovně do konce roku projde prvním čtením služební zákon, bude to pro něj dostatečná garance, aby Babiše jmenoval ministrem financí.

Zeman dále uvedl, že si vyhrazuje právo nejmenovat některé ministry do vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a že souhlasí se zrušením lustračního zákona, který je podle hlavy státu již překonaný. Šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku by prý mohl jmenovat do konce roku.

Prezidentova manželka předávala ocenění:

Dnes přinášejí ParlamentníListy.cz další důležité informace z rozhovoru tak, jak jej přetiskl deník Právo. Zeman potvrdil, že si dokáže představit, že by některé z navržených ministrů nejmenoval. Ke spekulacím, které se objevují v médiích, že nehodlá jmenovat Lubomíra Zaorálka na post ministra zahraničí, se ale nechce vyjádřit, dokud o tom nezpraví především premiéra. "Asi tak třikrát jsem vás upozornil, že ctím dohodu o tom, že nebudu medializovat personální otázky," odbyl prezident dotaz novináře.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Post vicepremiéra, o kterém se v médiích často hovoří jako o možnosti pro Andreje Babiše, je podle Zemana "pitomost". V rozhovoru vysvětlil své stanovisko a současně si rýpl do bývalé vicepremiérky a zakladatelky strany LIDEM Karolíny Peake.

"Vicepremiér, který není současně ministr, a já s tím mám zkušenosti ze své vlády, je loutka, které se po německém vzoru říká 'Titel ohne Mittel', to znamená že má jako Karolína Peake kancelář, má sekretářku, má pět nebo deset zaměstnanců, ale představa, že bude řídit ministry, kteří mají několikasetčlenný aparát, je naprosto naivní," tvrdí hlava státu.

"Může se zrodit pouze v hlavách některých novinářských komentátorů, kteří politice vůbec nerozumějí, a proto o ní často píší. Pan Babiš může být vicepremiérem, ale pouze tehdy bude funkční, bude-li současně ministrem, v daném případě ministrem financí, a ať dokáže, co umí, dejme mu šanci," vyzývá prezident.

Kdyby se Babiš stal jenom vicepremiérem, byla by to podle Zemana "ozdoba vlády, jakýsi fíkus nebo oleandr," ale to je prý asi tak všechno.

Hradní kancléř a personální změny

Rozhovor se dotkl také chybějící bezpečnostní prověrky hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se ale podle Zemana dobrovolně rozhodl, že si o nejvyšší prověrku požádá. "Tady je obecně rozšířeno tvrzení, že kancléř má prověrku ze zákona. Není to pravda, žádný takový zákon neexistuje, ale já vítám rozhodnutí pana kancléře, protože rozptýlí některé pochybnosti, které se občas objevovaly," uzavřel Miloš Zeman.

V médiích se psalo, že po výměně hradního mluvčího se chystají i další personální změny. Prezident to uvedl na pravou míru. "Chystají se změny, ale ta už proběhla, trochu mimo vaši pozornost, byl vyměněn vedoucí právně legislativního odboru. Nastoupil zde velmi zkušený právník pan Pelikán, takže je to další zlepšení situace. Nevím o žádných dalších personálních změnách, které by na Hradě proběhly," uvedla hlava státu.

Špacírka se mu zálibila

Deník Právo kromě rozhovoru přináší také další informace. Prezident Miloš Zeman je po zranění kolene prý v dobré formě, při chůzi už používá jenom hůlku, o které mluví jako o ozdobě, které se nehodlá v brzké době vzdát. "Dokonce ta špacírka je tak hezká, že si ji asi nechám. Neříkám, že do konce života, ale na poměrně dlouhou dobu, tedy i na dobu, když ji nebudu potřebovat. Ale nebude mi sloužit jako zbraň, bude mně sloužit pouze jako okrasa," uvedl prezident, který se ještě před několika týdny pohyboval na invalidním vozíčku.

Kvůli zranění musel Zeman zrušit nebo odložit všechny plánované pracovní cesty. V příštím roce chce své lety do zahraničí obnovit. V únoru by se měl zúčastnit recepce hlav států u příležitosti zahájení zimních olympijských her v Soči.

Jak uvedl, nehodlá v nejbližší době nikomu udělit milost. Učinil by tak prý pouze u nevyléčitelně nemocných, kteří nespáchali závažný trestný čin. "Dostal jsem několik žádostí, například od otce, který utopil svoji dceru ve studni, což je samozřejmě vražda, a podle kritérií, která jsem právě uvedl, samozřejmě milost v tomto případě neudělím. Dokonce ani kdyby opravdu umíral," uvedl Miloš Zeman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adrTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

7:25 „Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupa…