Pivo a maso za pirátských 26. Takto dopadl mítink ve městě, kde už poznali, co je tato strana zač

01.05.2019 17:06

REPORTÁŽ Grilované masíčko, vychlazené pivíčko, limonáda nebo kafe. To si mohli zájemci zakoupit za šestadvacet korun na mítinku Pirátů v Mariánských Lázních. Suma za porci nebo nápoj byla více než symbolická – s číslem 26 jde strana do Evropských voleb. Z Mariánských Lázní, kde už v minulém období měli pirátského starostu, proniklo uskupení do Plzně a samozřejmě do Prahy. V čase, kdy kolem nechodí žádní občané, a pokud sem tam někdo projde, zastaví se tak jeden z pěti, počítáme s plzeňskou Pirátkou funkce odeesáckého poslance Baxy.

Pivo a maso za pirátských 26. Takto dopadl mítink ve městě, kde už  poznali, co je tato strana zač
Foto: Václav Fiala
Popisek: Šimon Barczi kandiduje za Piráty do Evropského parlamentu

„Když se odtud chci dostat do Německa, tak mám problém. Musel bych do Chebu nebo přes Broumov. Přímý vlakový nebo autobusový spoj, aby mohli lidé cestovat za prací, prostě není,“ hodnotí přeshraniční spolupráci a kontakty třicetiletý Šimon Barczi, který kandiduje do Evropského parlamentu.

Hranice jsou i v Evropě bez hranic

„Nemíří se tu na hromadnou dopravu, ani jak ji známe z minulosti. Přitom je tu velký nárůst technologií, tak v rámci evropských mikroregionů by se mohly vytvořit nějaké formy sdílené dopravy, tedy abych si například mohl půjčit auto v Mariánských Lázních, odjet do Marktredwitz, tam si jej půjčí nějaký Němec a vrátí jej v Karlových Varech,“ sní mladý Pirát. „Prostě železná opona padla, ale aby lidé nepoznali rozdíl, že jsou v Čechách nebo v Německu, to je hudba budoucnosti. Týká se to třeba i kola nebo spolujízdy. A o to se také v rámci voleb do Evropského parlamentu snažíme.“

„Tady naše lázeňské město je krásné, ale kdyby tu byly pracovní příležitosti, tak bych tu neváhal zůstat. Ale není tady rovněž dostatečný sociální život,“ konstatuje smutně Barczi. „Pokud se lidi chtějí družit, je tu obtížné najít partnerku, zajímavou práci, prostě klasické sudetské problémy. Největší starosti nám dělá vylidňování regionu. To vidíte i tady. V neděli zavřené obchody, projde tu na hlavní třídě pár lidí. Populace se za pár let snížila o 25 procent. Všichni se stěhují do velkých měst, která v sobě koncentrují jak pracovní příležitosti, tak sociální život. Praha odsává lidi a pak také blízkost Německa, řada lidí odchází do zahraničí a nevrací se. I ta druhá strana Bavorska není tady tak rozvinuta a lidé se stěhují třeba do Norimberku nebo Mnichova nebo do podhůří Alp, kde jsou mzdy podstatně větší. Absolventi hotelových škol tady nemají uplatnění, práci spíše najdou v turistických destinacích, takže vše míří do Prahy nebo na Západ,“ vypočítává mladý kandidát na europoslance. „Co se dá zlepšit, je třeba otevřít tady workingová místa, kde mohou lidé v pondělí a v pátek pracovat z domova ve formě sdílených kanceláří a ve středu a čtvrtek pak ve velkých sídlech.“

Prognózy a realita

„Děláme všechno pro to, aby volební účast byla co největší, ale jak obcházím region, vidím, že lidé o volby do Evropského parlamentu nemají zájem, tak se je snažíme trochu zaktivizovat,“ popisuje svoji předvolební aktivitu Šimon Barczi. „Viděl bych tak zhruba volební účast podobnou jako v roce 2014, tedy pod dvacet procent. A jestli budou spíše mladší lidé? Vidím svoje třicetileté vrstevníky, kteří o volby nemají zájem, a ti osmnáctiletí raději, když bude hezky, pojedou na chatu. A důchodci už částečně rezignovali.“

Mariánky a Plzeň

Velkým optimismem hýří plzeňská Pirátka Magda Daňková: „Tady v Mariánských Lázních je to dobré, to je rozdíl od Plzně, kde jsem zastupitelka na městě i na obvodě. Tam, i když jsem dala nějaké usnesení, mně jej ani nezařadili do programu. Tam je ANO v opozici, ale na městě je v koalici, takže to je taková rozpolcenost. My, plzeňští Piráti, si od kolegů z Mariánek bereme vzor, byť je to tu menší město a jinak zaměřené. Ale prostě došli dál, byl tu pirátský starosta. Oni zase nebyli v opozici, takže všichni se nějak za pochodu učíme. Je těžké být sami nebo jen s jednou stranou v opozici,“ povzdechne si. „Když jsme třeba chtěli prosazovat videozáznam městské plzeňské části jedna, která je jinak všude, tak nám to zařízlo ANO, a to jsem nepochopila proč. A namítli, že je to moc drahé. Tak už nestály dvě stě tisíc nebo šedesát, ale jen deset, ale už to ani nezařadili do programu. A přitom technologii nezastavíte. My si to uděláme tak, že dáme mobil na stojánek a streamujeme to sami. Ale chtěli jsme být slušní. A to nás dost překvapilo, že ANO nám zařízlo takto malou věc. Nevzdáme to,“ praví bojovně. Pak se tak trochu z hecu dohadujeme, kolik že vlastně neplacených funkcí má plzeňský primátor, poslanec a místopředseda ODS Martin Baxa. Piráti to počítali do detailu, ale takhle „na hubu“ je to číslo někde mezi 36 až 48. Hezká snůška…

Mítink Pirátů v Mariánských Lázních. Foto: Václav Fiala

Mládí není hendicep

Petr Třešňák, poslanec a mariánskolázeňský zastupitel, hodnotí, jak se na nové tváře dívají „staří ostřílení kozáci“ v Poslanecké sněmovně: „Od některých poslanců je to součást kampaně, že se snaží upozorňovat na mládí a nezkušenost, ale jsou to většinou liché argumenty. Naprostá většina Pirátů má za sebou docela dost praxe, ať již v privátu nebo jinde, takže to není tak zcela pravda, jak bývá prezentováno. Snaží se tuto linku konzervativních a zestárlejších politiků prezentovat. Doufám, že procento účasti do EP bude větší než minule,“ přejde na volby Třešňák. „Pořád ale v našich médiích je málo informací – když si přepnu na bavorské rádio, tak jich mám mnohem více. Dozvím se tam, co se probírá ve Štrasburku. Rezonovala tady problematika dvojí kvality potravin, copyrightová směrnice, a to jsou věci, které nás mohou nyní negativně ovlivnit. Ta posledně jmenovaná oblast bude znamenat zásadní průlom v chápání digitální sféry, což může znamenat skoro až cenzuru,“ varuje mladý poslanec.

Lázeňská města mají svoje specifika. „Na to, že udržujeme infrastrukturu pro pomalu dvojnásobný počet obyvatel, než reálně máme, tak tohle se na nákladech vždy podepíše. Protože ale rozpočtové určení daní je počítané podle počtu stálých obyvatel, tak to má negativní vliv, že město bude na tom vždy finančně hůř, než kdyby tu byl takový počet rezidentů,“ neodpustí si kritiku rozdělování peněz Petr Třešňák.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…