Podle Vávry se nám v Česku rodí „ministerstvo pravdy“ zatímco si to většina lidí ještě ani nepřipouští. „Když se podíváme na ty kroky, jak jdou po sobě, tak je jednoznačně vidět, že to není ani náhoda, ani reakce na něco, co se stalo, ale vláda to řeší od chvíle, co nastoupila,“ řekl v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa.
Shrnul přitom, že kabinet začal s řešením korespondenční volby, obsazení Rady ČT a dalších mediální rad. „Chtěli udělat čistku a zbavit se těch lidí, kteří by tam mohli bránit něco prosazovat – i když se vlastně říká, že jsou rady apolitické a nemohou nic prosazovat… Jejich vlastní legislativní rada jim řekla, že to, co chtějí udělat, je protizákonné,“ narážel pak na snahu vlády o zásadní reformu volby kontrolních orgánů České televize a Českého rozhlasu spočívající v tom, že by nově členy rad volily Poslanecká sněmovna i Senát. Do snahy vlády v rámci změn odvolat všechny současné členy rad však hodili vidle samotní vládní legislativci, kteří upozornili, že je návrh ministra kultury Martina Baxy (ODS) na zbavení funkce všech stávajících členů obou rad protiústavní.
„Zablokovali weby, pak vznikne vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi a první věc, co v rozhovoru řekl, je přeneseně to, že budou dávat peníze těm ‚správným‘ médiím,“ jmenoval Vávra dále také s poukazem na boj vládních politiků proti vlastnění médií expremiérem Andrejem Babišem (ANO), jenž může být dle něj dvousečný, jelikož některé podoby v důsledku znemožní v budoucnu vlastnictví médií i dalším bohatým lidem.
Tlak vlády na boj s tím, co pokládá za dezinformace, podle Vávry přichází, jelikož to část jejích voličů vyžaduje a přináší to kabinetu politické body. Nejde ovšem o většinu voličského spektra a má tak zároveň od některých politiků jít i o snahu o ovládnutí mediálního prostoru. „Tato nálada se dá zneužít k tomu, aby se upevnila určitá mocenská skupina a znemožnila někomu je kritizovat a ohrožovat jejich vládnutí a podnikání. Přijde mi, že se k tomu dá současná společenská situace náramně využít,“ podotkl. Dodal, že kdyby chtěl být paranoidní, tak aktuální situaci porovná s tím, jak se v minulosti připravovaly totalitní režimy.
O účinnosti cenzury dosti pochybuje. Poukázal například na nálepkování za dezinformátory všech s odlišným názorem za epidemie covidu-19, kdy se do skupiny „extrémistických bláznů a lidí, co ohrožují společnost a mohou za tisíce mrtvých“ zahnali i mnozí vědci. „Znemožnila se tím konstruktivní debata. To musí každý vidět. Někteří lidé byli v hysterické panice a přenesli to na další. Přijde mi absurdní, že skoro jediný člověk, který měl v České republice zkušenosti se špičkovým vývojem vakcín, …tak jenom proto, co řekl, co si myslí o vakcína proti covidu-19 – a to nevím o nikom, kdo by se tady tomu věnoval více – z něj lidé, co tomu rozumí objektivně méně, udělali dezinformátora, podvodníka, blázna,“ řekl.
Předchozí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) tady podle Vávry „jela mainstreamovou politiku“ podle toho, co chtěla veřejnost a i ona měla „tendenci cenzurovat některé názory“. „Hlásali to jediné možné řešení a výsledek je, že tu máme nejvíce mrtvých a třicet až čtyřicet procent lidí, kteří jsou odpůrci očkování. Někteří se nechali očkovat, jenom protože museli kvůli práci… K čemu to jako bylo?“ jmenoval s tím, že snaha o cenzuru Babišova kabinetu ve výsledku akorát rozdělila společnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak