Platy učitelů a kvalita školství. Ministryně Valachová promluvila v ČT

4. 10. 2016 20:20

Hostem úterního Interview ČT24 byla ministryně školství Kateřina Valachová. Diskutovalo se především o platech učitelů, kvalitě vysokých škol i o financování sportu.

Platy učitelů a kvalita školství. Ministryně Valachová promluvila v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

U vysokých škol – na rozdíl od škol mateřských, základních a středních – jsou učitelé závislí na tom, jaké mzdy jim stanoví ta která vysoká škola, ministerstvo to příliš ovlivnit nemůže. Ministryně ale předpokládá, že na základě příslibu rektorů bude dorovnání 260 milionů korun, které bylo vysokým školám vyplaceno v září, použito na navýšení mezd pedagogických pracovníků vysokých škol.

Podle ministryně musí skončit podceňování pedagogické práce učitelů vysokých škol. V současnosti není dostatečně oceněna pedagogická část jejich práce.

Rektoři vysokých škol upozorňují na to, že v mezinárodním žebříčku vysokých škol se ty české propadly na horší příčky. Je to ne tím, že by se české vysoké školy tak zhoršily, ale protože nás vysoké školy v jiných zemích v kvalitě výuky „předbíhají“.

Řeč přišla i na to, že přibývá soukromých základních škol. Ministryni prý tento fakt neznepokojuje. Soukromé školství prý doplňuje to veřejné. Nárůst počtu soukromých základních škol je zapříčiněn několika důvody. Jednak kvůli nedostatku místa ve školách, privátní základky také nabízejí vzdělávání v menším kolektivu a pak také alternativní vzdělávání. Že by učitelé odcházeli kvůli penězům do soukromých škol, se Valachová nebojí. „Spíše si myslím, že na řadě soukromých škol jsou mzdy ještě nižší,“ podotkla ministryně.

Ohledně podpory sportu se snaží vést otevřenou debatu, debatovat se všemi a pak najít konsenzus. Myslí si, že na tři roky dopředu se podařilo najít systém financování sportu, který tady dlouho chyběl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

14:10 Pane Kalousku, melte si, co chcete... Andrej Babiš překvapil zprávou, jak to bude v pátek při jednání Sněmovny

V pátek 23. listopadu se od 9 hodin uskuteční mimořádná sněmovní schůze k návrhu na vyslovení nedůvě…