Plichta. ANO a ČSSD podle krajských výzkumů nastejno. A co Michal Hašek? A další osobnosti voleb?

3. 10. 2016 22:59

Podle exkluzivního výzkumu agentury Phoenix research pro Deník, který mají ParlamentníListy.cz také k dispozici, je situace mezi dvěma největšími rivaly vyrovnaná. Ze třinácti krajů by tak šest hejtmanů skončilo u ANO, šest u ČSSD. Třináctý by teoreticky získali Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou. Měření probíhalo na základě volebního potenciálu, který ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla v kraji v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují svou účast u voleb.

Plichta. ANO a ČSSD podle krajských výzkumů nastejno. A co Michal Hašek? A další osobnosti voleb?
Foto: Václav Fiala
Popisek: Ministr Milan Chovanec (ČSSD) a poslanec ANO Jan Volný a zahájení předvolební kampaně ČSSD v Plzni

V měsíci září se tedy stejné podpoře voličů v krajích těší ČSSD a hnutí ANO, které získaly v souhrnu nejvíce preferencí, a to každá celkem v šesti krajích. Strana Bohuslava Sobotky vede v Jihočeském, Karlovarském, Pardubickém, Kraji Vysočina, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Hnutí ANO 2011 Andreje Babiše pak vítězí rovněž v šesti krajích – Plzeňském, Ústeckém, Středočeském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Prvenství ve třináctém kraji, a to Libereckém, si u potenciálních voličů získali Starostové pro Liberecký kraj (SLK) vedení hejtmanem Martinem Půtou.

„Porovnáním výzkumu preferencí a volebního potenciálu se ukazuje, že hnutí ANO má řadu příznivců mezi zvažujícími a váhajícími potenciálními voliči, naopak ČSSD, KDU-ČSL a KSČM mají spíše rozhodnuté voliče,“ vysvětlil Deníku politolog Jan Kubáček, ředitel Phoenix research. „Zjednodušeně řečeno, čím více přijde voličů, tím více to nahrává Andreji Babišovi a regionálním hnutím. Naopak pokud přijdou spíše jen pravidelní disciplinovaní voliči, získají na tom sociální demokracie, lidovci a komunisté,“ dodal Kubáček.

V Jihomoravském kraji, zřejmě nejvíce sledovaném regionu voleb, dává volební potenciál ČSSD 29,5 procenta, ANO 28 procent, lidovcům 17 procent, KSČM 15 procent, ODS 11 procent, TOP 09 s podporou Starostů a Žít Brno deset procent, Straně zelených a Pirátům sedm procent, Starostům pro jižní Moravu šest procent, SPD a SPO šest procent a Svobodným a Soukromníkům rovných pět procent.

Do sestavování krajských vlád a obsazení postů hejtmanů by mohli výrazně promluvit komunisté. Ti v posledním průzkumu Phoenix Research před krajskými volbami zabodovali v řadě krajů na „medailových“ pozicích.

ParlamentníListy.cz oslovily vybrané kandidáty napříč kraji i stranami a zeptali se, co na současný, byť prognostický stav říkají.

„Naše recepty na to, jak pomoci Zlínskému kraji, nevznikly u stolu. Máme tým plný nových tváří, lidí z praxe. Ti nevysedávají na stranických schůzích, ale jsou v denním kontaktu s realitou kraje. Vidí jeho problémy a skutečně je chtějí řešit, aby z něj udělali skvělé místo pro život,“ prozradil redakci lídr kandidátky Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji Ivo Valenta (potenciál 13 procent). Pavel Hroch, lídr Jihočechů 2012, kteří jsou na 15 procentech potenciálu, naší redakci vzkázal: „V každém případě si velmi vážím podpory voličů, těmi procenty jsem mile překvapen, pokud bychom dokázali obhájit všechny dosavadní místa, tak to beru jako velký úspěch.“ Tomáš Vandas, lídr Ústecké kandidátky DSSS a NS-LEV 21, dodal: „Říká se, že sedmička je šťastné číslo, a tak věřím, že tomu bude tak i ve volbách. Nikdy v minulosti neměla DSSS před volbami takové preference, což je důkaz, že jdeme správnou cestou. Chci znovu apelovat na občany, aby šli k volbám a podpořili nás. Vládnutí korupčníků a zdiskreditovaných gaunerů už bylo dost.“ Vandasova koalice mimochodem dosahuje silných sedmi procent.

„Moc si vážíme podpory lidí, kteří chtějí bránit svou vlast před kmotry a imigranty. Zastavíme ubytovny pro imigranty a s Vitáskovou prosadíme zestátnění Bakalova majetku,“ konstatoval moravskoslezský lídr Úsvitu a Bloku proti islamizaci Pavel Koruna. Úsvit by na severu Moravy dosáhl podle potenciálu na 6,5 procenta. Vít Rakušan, lídr středočeského STAN s potenciálem 16 procent, míní: „Těší nás, že se Starostové a nezávislí v podstatě ve všech relevantních průzkumech drží ve Středočeském kraji v první trojici nejúspěšnějších uskupení. Ale jak jsem už opakovaně uvedl, jediným průzkumem veřejného mínění, kterému opravdu věříme, jsou volby a já věřím, že voliči naši starostenskou zkušenost a kvalitní program ocení.“ Zástupkyně TOP 09 a zelených na Vysočině Hana Konvalinková sdělila ParlamentnímListům.cz, že „volební potenciál 13 procent nás potěšil. Dokazuje to, že voliči spojení TOP 09 a Strany zelených přijali pozitivně a náš program pro kraj je oslovil. Věříme proto, že náš volební výsledek může být ještě lepší.“ Roman Celý z jihomoravské KDU-ČSL vidí budoucnost ještě jinak: „Tento potenciál je poddimenzovaný. Přes 17 procent byl výsledek minulých voleb, očekáváme lepší,“ napsal redakci. 

Pohled sázkové společnosti:

Posty hejtmanů si rozdělí tři až čtyři strany. Jasným favoritem voleb je ČSSD. Očekáváme, že získá sedm hejtmanů, vítězství ve čtyřech krajích považujeme za prakticky jisté. Hlavním protivníkem sociální demokracie bude ANO, které má dobrou šanci na vítězství ve 3–4 krajích. Komunisté pravděpodobně obhájí svoji baštu v Ústeckém kraji a mohou ji ještě rozšířit na Karlovarsko. Patrně nejvýraznější kandidát lidovců Jiří Čunek může v případě skvělého výsledku usilovat o post hejtmana Zlínského kraje,“ shrnuje Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Největší pozornost sázejících přitahuje Ivo Valenta, který se postavil do čela kandidátky Svobodných a Soukromníků ze Zlínském kraji, a pochopitelně také jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten má reálnou šanci být prvním hejtmanem v historii, který svou funkci dvakrát obhájí. „Stopku mu vystaví spíš protihaškovská koalice v novém krajském zastupitelstvu než voliči,“ glosuje Michal Hanák. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: B. Richterová a T. A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

8:07 Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

Muzikant Jiří Macháček byl hostem Press klubu na Frekvenci 1, kde prozradil, jak se cítil při demons…