Plíží se nová normalizace. Prolhaná léta v područí imperialistického Ruska. Ať odkaz Václava Havla jitří vaše svědomí, káže Olga Sommerová

30.09.2016 7:56

Režisérka Olga Sommerová na stránkách magazínu Lidových novin ostře zkritizovala prezidenta Zemana za to, jak se podbízí Rusku a přiživuje strachy z neexistujícího nebezpečí. Zemanovi příznivci prý dnes znovu dobrovolně strkají hlavu do ruské oprátky. O to víc je třeba připomínat si Václava Havla, statečného muže, který začlenil Českou republiku na Západ.

Plíží se nová normalizace. Prolhaná léta v područí imperialistického Ruska. Ať odkaz Václava Havla jitří vaše svědomí, káže Olga Sommerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Srdce ze svíček s iniciály VH

„Připomínat si tohoto statečného muže je důležité právě teď, kdy je naše společnost rozvrácena nenávistí a strachem z neexistujícího nebezpečí. Strach, a to naléhavý, bychom měli mít ze Zemanova podbízení se putinovské diktatuře, které krom jiného uskutečňuje výzvami k referendu o vystoupení z EU a NATO. Čtyřicet tragických a prolhaných let v područí imperialistického Ruska zřejmě fanouškům současného prezidenta nestačí k tomu, aby znovu nechtěli strkat své frustrované životy do oprátky,“ píše Sommerová, která mimo jiné natočila i dokument k poctě nedávno zesnulé Věry Čáslavské.  

Havlovi nástupci Václav Klaus a Miloš Zeman podle Sommerové zapomínají, že by měli především sloužit lidem. To je přece hlavní smysl politiky. Bohužel na to zapomínají i někteří dnešní politici, kteří se pro sebe snaží utrhnout co největší díl moci a neštítí se přitom pošlapat pověst Česka. Je proto na občanské společnosti, kterou Václav Havel ctil, aby to těmto politikům připomněla. Právě proto se zrodil spolek VH 80, aby občanům připomněl nedožité osmdesáté narozeniny prvního českého prezidenta  a jeho myšlenky a ideály. Spolek by rád lidem ukázal, že ctít ideály liberální demokracie, k nimž se hlásil i sám Havel stále má smysl.

Sommerová žádá občany, aby znovu pozvedli hlas ve jménu svobody a demokracie, jak to udělali zakladatel našeho státu T. G. Masaryk a jeho nástupce o několik desítek let později Václav Havel. „Vyzývám všechny demokraty, muže, ženy a studenty, aby se probudili a začali naši svobodu znovu hájit,“ volá v závěru textu Sommerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ŽIVĚ: Babiš s Orbánem na obhlídce hranic před nelegální migrací

16:46 ŽIVĚ: Babiš s Orbánem na obhlídce hranic před nelegální migrací

Český premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v Maďarsku svého kolegu, premiéra Viktora Orbána. Sešli s…