Plné pytle léku, který chce Babiš. Do rukou to vzal černý byznys

23.02.2021 12:27 | Zprávy

Zatímco v České republice probíhá debata o tom, zda v léčbě covidu lze používat levné a medicíně dlouho známé antiparazitikum Ivermektin, v Jihoafrické republice jsou o mnoho dál. Tedy, jak se to vezme. Před pár dny na mezinárodním letišti Tambo tamní policie zabavila obří zásilku pašovaného Ivermektinu z Indie v hodnotě skoro 200 milionů korun. A není to první případ. S lékem, který by v Česku chtěl v boji s covidem co nejrychleji používat premiér Andrej Babiš, se pokoutně obchoduje i jinde.

Plné pytle léku, který chce Babiš. Do rukou to vzal černý byznys
Foto: www.saps.gov.za
Popisek: Pytle s miliony tablet Ivermektinu, zabavené jihoafrickou policií

Zatímco sousední Slovensko vlivem nouze využití Ivermektinu povolilo, v Česku stále váháme. A možná to má dobré důvody. Lék, který se již zhruba 40 let používá jako antiparazitikum, totiž v české odborné veřejnosti při spojení s léčbou covidu-19 vyvolává spíše rozpaky. „Považuji účinek Ivermektinu na SARS-CoV-2 za neprokázaný a určitě bych tento lék nepodal pacientovi ani profylakticky, ani terapeuticky,“ uvedl pro Právo profesor Petr Husa, přednosta Infekční kliniky FN Brno. „Přístup slovenských úřadů mne udivuje, dostaly se asi pod tlak veřejného mínění… Jen doufám, že v souvislosti s touto neprověřenou léčbou nikdo nebude poškozen významně na zdraví,“ dodal.

Slovenský postoj k léčivu ilustruje docent Pavel Török, podle kterého jde o lék s dobrým poměrem cena/výkon. Ivermektin je prý schopen blokovat množení viru v buňce. „Měli jsme tu několik lékařů, kteří se bohužel nakazili a nechali si velmi rychle dovézt z Rakouska Ivermektin… do pěti dnů byli všichni negativní. U žádného se nevyvinulo ani středně vážné onemocnění covidu. To znamená, že v podstatě velmi dobře přešli přes celou tu proceduru, a po nějakých sedmi osmi dnech byli v práci. Nikomu nezůstalo žádné reziduum,“ popsal docent Török, podle kterého je potřeba Ivermektin vyzkoušet, protože by se s jeho pomocí mohlo předejít zbytečným úmrtím.

Debata se nyní točí zejména ohledně toho, že lék není pro toto použití dostatečně vyzkoušen. Je potřeba nechat proběhnout patřičné klinické studie, které by účinnost prokázaly, podle některých je ale pandemie podobná válečnému stavu a v tom jednoduše není čas čekat dlouhé měsíce či dokonce roky, na konkrétní výsledky. Spěchajícím tak možná udělá radost krok miliardáře Billa Gatese a jeho ženy Melindy, neboť jejich nadace se rozhodla jednu již probíhající klinickou studii částečně uhradit. Premiér Andrej Babiš by ale nečekal a lék by prostě vyzkoušel. „Ivermektin podali už 15 pacientům a podle nich to zabírá. Mluvil jsem i s některými lidmi z českých nemocnic. Ti se k tomu ale staví rezervovaně a tvrdí, že k použití pro léčbu covidu-19 nejsou dostatečné klinické studie a že to tedy není možné,“ postěžoval si deníku Právo. Babiš zároveň upozornil, že i někteří čeští doktoři si Ivermektin sami aplikují a jejich zkušenost vypadá nadějně. „My nemáme čas. Jsme ve válce s virem, který je neviditelný a který na nás útočí,“ zdůraznil premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…