Plné pytle léku, který chce Babiš. Do rukou to vzal černý byznys

23.02.2021 12:27

Zatímco v České republice probíhá debata o tom, zda v léčbě covidu lze používat levné a medicíně dlouho známé antiparazitikum Ivermektin, v Jihoafrické republice jsou o mnoho dál. Tedy, jak se to vezme. Před pár dny na mezinárodním letišti Tambo tamní policie zabavila obří zásilku pašovaného Ivermektinu z Indie v hodnotě skoro 200 milionů korun. A není to první případ. S lékem, který by v Česku chtěl v boji s covidem co nejrychleji používat premiér Andrej Babiš, se pokoutně obchoduje i jinde.

Plné pytle léku, který chce Babiš. Do rukou to vzal černý byznys
Foto: www.saps.gov.za
Popisek: Pytle s miliony tablet Ivermektinu, zabavené jihoafrickou policií

Anketa

Kdo je lepší politik?

70%
hlasovalo: 14307 lidí
Zatímco sousední Slovensko vlivem nouze využití Ivermektinu povolilo, v Česku stále váháme. A možná to má dobré důvody. Lék, který se již zhruba 40 let používá jako antiparazitikum, totiž v české odborné veřejnosti při spojení s léčbou covidu-19 vyvolává spíše rozpaky. „Považuji účinek Ivermektinu na SARS-CoV-2 za neprokázaný a určitě bych tento lék nepodal pacientovi ani profylakticky, ani terapeuticky,“ uvedl pro Právo profesor Petr Husa, přednosta Infekční kliniky FN Brno. „Přístup slovenských úřadů mne udivuje, dostaly se asi pod tlak veřejného mínění… Jen doufám, že v souvislosti s touto neprověřenou léčbou nikdo nebude poškozen významně na zdraví,“ dodal.

Slovenský postoj k léčivu ilustruje docent Pavel Török, podle kterého jde o lék s dobrým poměrem cena/výkon. Ivermektin je prý schopen blokovat množení viru v buňce. „Měli jsme tu několik lékařů, kteří se bohužel nakazili a nechali si velmi rychle dovézt z Rakouska Ivermektin… do pěti dnů byli všichni negativní. U žádného se nevyvinulo ani středně vážné onemocnění covidu. To znamená, že v podstatě velmi dobře přešli přes celou tu proceduru, a po nějakých sedmi osmi dnech byli v práci. Nikomu nezůstalo žádné reziduum,“ popsal docent Török, podle kterého je potřeba Ivermektin vyzkoušet, protože by se s jeho pomocí mohlo předejít zbytečným úmrtím.

Debata se nyní točí zejména ohledně toho, že lék není pro toto použití dostatečně vyzkoušen. Je potřeba nechat proběhnout patřičné klinické studie, které by účinnost prokázaly, podle některých je ale pandemie podobná válečnému stavu a v tom jednoduše není čas čekat dlouhé měsíce či dokonce roky, na konkrétní výsledky. Spěchajícím tak možná udělá radost krok miliardáře Billa Gatese a jeho ženy Melindy, neboť jejich nadace se rozhodla jednu již probíhající klinickou studii částečně uhradit. Premiér Andrej Babiš by ale nečekal a lék by prostě vyzkoušel. „Ivermektin podali už 15 pacientům a podle nich to zabírá. Mluvil jsem i s některými lidmi z českých nemocnic. Ti se k tomu ale staví rezervovaně a tvrdí, že k použití pro léčbu covidu-19 nejsou dostatečné klinické studie a že to tedy není možné,“ postěžoval si deníku Právo. Babiš zároveň upozornil, že i někteří čeští doktoři si Ivermektin sami aplikují a jejich zkušenost vypadá nadějně. „My nemáme čas. Jsme ve válce s virem, který je neviditelný a který na nás útočí,“ zdůraznil premiér.

Ani jinde na klinické testy očividně čekat nehodlají a Ivermektin, který je řádově levnější než protilátkové léky, se tak dostal do hledáčku pašeráckých gangů, které si tak chtějí přijít k pěkným ziskům. Obrovský úlovek se podařil jihoafrické policii, která na mezinárodním letišti O.R. Tambo International Airport poblíž Johannesburgu zabavila jednu takovou zásilku.

Ivermectin, zabavený jihoafrickou policií, zdroj

Příslušníci jihoafrické policejní služby na letišti v pátek odhalili obří zásilku neregistrovaných léků pod názvy Ivero a Iveroot, jedná se o generika Ivermektinu. Podle zprávy jihoafrických bezpečnostních složek byl celý kontraband v hodnotě kolem 126 milionů jihoafrických randů, v přepočtu asi 183 milionů českých korun.

Léky byly nalezeny během inspekce přepravního kontejneru, který do Jihoafrické republiky putoval z Indie. Tato konkrétní balení generika Ivero lze snadno dohledat a zakoupit na internetu. Indický velkoobchodník nabízí při velké dodávce jedno balení za 250 rupií, v přepočtu asi 74 korun.

Informace o generiku Iveroot ze stránek indického dodavatele. Cena za jedno balení je při odběru 10 tisíců a více balení pouhých 250 rupií, tedy 74 korun

Jihoafrická policie k případu dále uvedla, že při zjišťování dalších skutečností vyšlo najevo, že indický dovozce postupoval v přímém rozporu se zákonem, když obří zásilku léku do země dovezl bez patřičných povolení. Do vyšetřování byl proto zapojen i Interpol, který nyní ve spolupráci s indickými úřady hledá pachatele, a především také pátrá, kam celá zásilka měla putovat.

Nejde o první případ. Už v lednu odhalovali jihoafričtí policisté podobné zásilky, byť v mnohem menším měřítku. Tehdejší případy zahrnovaly kontraband v hodnotě „pouhých“ 6 milionů randů, tedy asi 8,7 milionu českých korun. V souvislosti s případy bylo zadrženo 6 osob. Pro vaši představu, tuto hodnotu představovalo zhruba 336 tisíc pašovaných tablet.

A problém černého trhu s Ivermektinem se neomezuje jen na Jihoafrickou republiku. Podobný případ se včera stal i v nepříliš vzdálené Zambii. Tamní policie zabavila tablety hned ze tří místních lékáren, které je nabízely i lidem, ačkoli přípravek je nyní v zemi schválen pouze pro veterinární užití.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

14:38 Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

Když dala televize CNN Prima News prostor docentu Miloslavu Ševčíkovi, který kandiduje za TSS do Sně…