Plot mezi Maďarskem a Srbskem? Podle velvyslance Chmiela překonatelná překážka. Dá se rozstříhat

27.08.2015 9:39

Dnešní vydání MF Dnes přineslo rozhovor s českým velvyslancem v Maďarsku Jurajem Chmielem. Ten mimo jiné uvedl, že Maďarskem prošlo 150 tisíc lidí. „Kam poté zmizeli, to nikdo neví,“ dodal s tím, že maďarský plot na hranici se Srbskem se pro běžence ukazuje jako překonatelná překážka.

Plot mezi Maďarskem a Srbskem? Podle velvyslance Chmiela překonatelná překážka. Dá se rozstříhat
Foto: mzv.cz
Popisek: Juraj Chmiel

Podle Chmiela se v Budapešti situace kolem migrantů lehce stabilizuje, a to díky otevření několika zařízení, kde se mohou umýt a odpočinout si. „Ještě před několika dny to tam vypadalo velice špatně. Sociální zázemí, které tam bylo, totiž zdaleka nedostačovalo,“ uvedl. I přesto však podle něj zůstává situace složitá, neboť takové množství migrantů se rozhodně nepředpokládalo. 

Maďaři mají podle velvyslance k běžencům neutrální postoj. „Nemají z toho radost, ale nedochází k excesům či útokům jako v poslední době v Německu. Najdou se lidi, kteří jim nosí potraviny a další pomoc, ale jsou i lidé, kterým se to nelíbí,“ řekl.

Kdo si však v Maďarsku z uprchlické vlny udělal téma, je podle Chmiela neonacistická strana Jobbik. „Vládní Fidesz byl nucen okamžitě kontrovat a přebírá myšlenky Jobbiku,“ dodal.

Velvyslanec se v rozhovoru vyjádřil také ke stavbě plotu mezi Maďarskem a Srbskem. Podle něj je logickým krokem a chrání nejen Maďarsko, ale celý schengenský prostor. Ukazuje se však, že je plot možné rozstříhat. „A myslí na to i připravovaná novela, kde ničení plotu bude přitěžující okolností,“ vyjádřil se k novinkám v maďarských zákonech Chmiel. Nově bude totiž nelegální přechod hranice nikoliv jen přestupkem, ale trestným činem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

7:10 Tomáš Halík šíří nenávist. A za komunistů se měl dobře, udeřil po show Moravce jeden z nejslavnějších Čechů současnosti

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se vůbec neměl stát místopředsedou Sně…