Plot proti migrantům! Bělorusko je k nám posílá, naříká Litva. Lukašenko: Chtějí do vaší osvícené Evropy

14.07.2021 10:17

Lukašenko používá migranty jako zbraň, tvrdí Litva. Až 800 migrantů bylo zadrženo dle serveru Politico na litevsko-běloruských hranicích jenom za červenec. Vláda baltské země dle BBC už koná, migranty bude možné snadněji zatýkat, zadržovat a deportovat, naopak budou mít ztíženu možnost se odvolávat proti postupu úřadů. A mezi zeměmi má vyrůst plot. Do Litvy jako pomoc EU také míří 60 pohraničníků agentury Frontex. Ale Lukašenko hranice zavírat nehodlá. Migranty prý pouští do Běloruska, aby se nechali očkovat.

Plot proti migrantům! Bělorusko je k nám posílá, naříká Litva. Lukašenko: Chtějí do vaší osvícené Evropy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko na jednání bezpečnostní rady

Anketa

Lídr které volební strany si zatím v kampani počíná nejzručněji?

27%
1%
1%
48%
1%
12%
hlasovalo: 13569 lidí
Pokud jde o migrační krizi, rozdělení bývávalo jasné. Nejvíc jí byly zasaženy jižní státy, cílem migrantů byla západní Evropa a východní Evropa byla označována za nesolidární část, která migranty nechce přijímat.

S kartami nyní zamíchal běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Vztahy zemí EU s ním se vyostřují od voleb, o kterých jak on, tak opozice, tvrdí, že vyhráli. Po vyhlášení výsledků následovaly demonstrace, stávky a také tvrdá reakce státních složek. Lídryně opozice Světlana Cichanouská se před represí uchýlila do Litvy. Do Litvy směřoval také novinář Raman Pratasevič. Jeho letadlo však pod falešnou záminkou Bělorusko přesměrovalo a Pratasevič byl zadržen.

Podle Litvy si Lukašenko našel novou zbraň. Migranty. Jak informuje britská BBC, na hranicích mezi Litvou a Běloruskem bylo zadrženo už 1 700 lidí, většina (800) v posledních týdnech a Litva obviňuje Lukašenka, že migranty do své země dováží letecky a pak je vypouští na hranicích s Litvou.

Baltská země už se začala bránit a upravovat svou legislativu. Poslanci už podpořili dle BBC kontroverzní změnu v zákoně, která umožňuje migranty hromadně zatýkat a naopak omezuje jejich právo na odvolání. Litva už na hranice povolala armádu a chystá se celý 550kilometrový úsek oplotit. Ministryně vnitra Agne Bilotaiteová, která s návrhem přišla, prohlašuje, že se nejedná o pravé žadatele o azyl, ale o Lukašenkovu zbraň, kterou namířil vůči Litvě. A také říká, že tento postup Iráčanům ukáže, že cesta přes Litvu rozhodně není pohodlná. Že migranti jsou používáni jako zbraň tvrdí i litevský ministr zahraničí.

Zákon dle BBC zakazuje, aby miganti byli propuštěni dříve než 6 měsíců po jejich zadržení. Také by měl zrychlit proces deportace migrantů, omezit jejich možnost se proti deportaci odvolat a dokonce dovoluje deportovat migranta i během procesu odvolání.

Nicméně i v Litvě se někteří proti zákonu staví na odpor, například ředitel litevského Červeného kříže. Agentuře Reuters řekl, že tento zákon je potenciálním porušením lidských práv.

Litvě se chystá pomoci i Evropská unie. Dle serveru Politico směřuje do Litvy 60 pohraničníků z agentury Frontex. Obvinění, že Lukašenko používá migraci jako zbraň, zazněla v pondělí v Evropském parlamentu. „Vypadá to, že běloruské úřady umožňují nepřirozenou migraci jako možnou odvetu za sankce EU a za litevskou podporu občanské společnosti v Bělorusku,“ uvedla eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. I když prošetřování není ještě u konce, sdělila, že v Minsku přistává denně několik letadel, která přivážejí migranty z Istanbulu a Bagdádu.

Migranti, kteří přes Bělorusko dorazili do Litvy, jsou prý povětšinou irácké a syrské národnosti, nicméně mezi nimi byli i obyvatelé Konga a Kamerunu. A Lukašenko je do země zve údajně pod záminkou toho, aby mohli získat očkování proti covidu-19.

Běloruský diktátor popřel, že by migranty používal jako zbraň a zároveň dle Politico slíbil, že hranice zavírat nebude. „Nebudeme nikomu bránit. Koneckonců, nemíří k nám. Míří do teplé, osvícené a pohodlné Evropy,“ uvedl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…