Plzeň chce lákat mladé lékaře z chudších regionů. Jejich hejtmani zuří, přidala se i Šlechtová

08.08.2017 20:16

„Rozhodnutí hejtmana Plzeňského kraje a primátora Plzně spustit kampaň na přilákání lidí různých profesí z našeho, Moravskoslezského a Ústeckého kraje do Plzně a okolí považuji za ránu pod pás,“ říká hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). Své vyjádření potom ještě dál vysvětluje: „My bojujeme s odlivem mladých lidí, kvalifikovaných zdravotníků a dalších sil do jiných regionů a do Německa a snažíme se usilovně ten trend zvrátit. Aktivita Plzeňského kraje jde přímo proti strukturálně postiženým regionům, proto se plně ztotožňuji se stanoviskem moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, že je to velmi nefér, a zařadím toto téma hned na příští jednání Asociace krajů.“

Plzeň chce lákat mladé lékaře z chudších regionů. Jejich hejtmani zuří, přidala se i Šlechtová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studentky lékařské fakulty

Vlnu nevole a tvrdého odporu vyvolalo mezi hejtmany sociálně slabších krajů – Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského – vyjádření zástupců Plzeňského kraje pro známý internetový portál iDnes.cz. Primátor západočeské metropole Martin Zrzavecký a hejtman Josef Bernard (oba ČSSD) chtějí totiž podle něj zabránit potížím se stárnutím populace ve svém regionu tím, že budou lanařit lidi nedostatkových profesí (například zdravotníky) ze severu Čech i Moravy. Právě tam se ale nyní potýkají s problémy ekonomické restrukturalizace, kdy zanikají nerentabilní doly a firmy zabývající se těžkým strojírenstvím. Chybějící „specialisty“ má reprezentace Plzeňského kraje v úmyslu nabírat i s celými rodinami pomocí inzerátů v regionálním tisku a i dalšími aktivitami. Jako první se proti tomuto záměru jednoznačně vymezil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). „My to u nás hodnotíme jako nekorektní jednání, protože právě teď připravujeme program Restart, který má řešit restrukturalizaci našeho kraje a měl by nám právě pomoci i chybějící profese v našem kraji stabilizovat a získávat nové lidi. Já sám považuji snahy vedení Plzeňského kraje za nefér a chci to řešit hned na nejbližším jednání Asociace krajů ČR. Je to opravdu hodně neseriózní také z toho důvodu, že se na propagaci jejich záměru mají využít veřejné finance, které tak půjdou proti zamýšleným dotačním projektům. Já rozumím tomu, když podobné iniciativy provádějí různé firmy po celé republice, to je zcela normální. Ale vedení krajů nemohou mezi sebou podobným způsobem soutěžit, když pak jeden projekt neguje druhý, to považuji za chybné a zcela špatné rozhodnutí.“

S plánem Plzeňáků nesouhlasí ani ministryně Šlechtová

V podobném smyslu jako Ivo Vondrák se pak vyjádřila i hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). „Rozhodnutí hejtmana Plzeňského kraje a primátora Plzně spustit kampaň na přilákání lidí různých profesí z našeho, Moravskoslezského a Ústeckého kraje do Plzně a okolí považuji za ránu pod pás. My bojujeme s odlivem mladých lidí, kvalifikovaných zdravotníků a dalších sil do jiných regionů a do Německa a snažíme se usilovně ten trend zvrátit. Aktivita Plzeňského kraje jde přímo proti strukturálně postiženým regionům, proto se plně ztotožňuji se stanoviskem moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, že je to velmi nefér, a zařadím toto téma hned na příští jednání Asociace krajů. Vláda schválila peníze na uskutečnění akčního plánu restrukturalizace tří regionů, aby se životní podmínky v nich vyrovnaly ostatním krajům.“

Za nešťastný krok a nevhodné soupeření považuje projekt plzeňského vedení i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Ta pro ParlamentníListy.cz uvedla: „O tomto záměru vím pouze z médií. Každý hejtman usiluje o rozvoj svého regionu a jedním z pilířů je i kvalitní profesní základna, která se dnes nebuduje lehce. Nicméně přetahování nedostatkových profesí je poněkud nešťastný krok, který jednak nevyřeší dlouhodobý problém v kraji a zároveň může způsobit ještě větší díry na pracovním trhu v kraji druhém. Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj navíc čeká díky našemu projektu Restart obnova a kvalifikovaná pracovní síla by zde velmi chyběla. Česká republika má 14 krajů, které by mezi sebou neměly soupeřit, ale naopak spolupracovat. Řešením může být mnou již dlouhodobě sdělovaný plán sloučit kraje. Bylo by vhodnější mít maximálně pět až sedm krajů v celé zemi.“

Přetahování lidí nepřinese kýžený efekt, spíše naopak

Z plánu plzeňských sociálních demokratů není také zrovna nadšená Ilona Mauritzova (ODS), vysokoškolská pedagožka, bývalá rektorka Západočeské univerzity, která v Plzeňském kraji dlouhodobě působí. „I kdyby podobné lákání pracovníků z jiných regionů fungovalo, o čemž mám trochu pochyby, nepřineslo by to určitě dlouhodobé řešení palčivého problému. Tím může podle mého názoru být jedině změna ve školství, která zajistí, aby střední i vysoké školy v daném regionu mohly reagovat a nabízet dostatek studijních míst pro obory, které v regionu potřebují pracovníky. Pokud jde přímo o zdravotnictví, musíme usilovat o jeho kvalitu v celé zemi, a nikoli jen v některých krajích. Cílem proto musí být například udržet vzdělávání zdravotních sester v každém z našich regionů a zároveň navýšení kapacit na těchto školách.“

Zřejmě zcela jiný názor na celou záležitost zastává právě hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který ke svému záměru konstatoval: „V Plzeňském kraji pracuje zhruba 40 tisíc agenturních zaměstnanců z jiných krajů i ze zahraničí, a to je příliš vysoké procento na počet obyvatel kraje (kraj má 570 tisíc obyvatel). Tito lidé jsou zde bez svých rodin a nám jde především o to, nabídnout jim důstojné podmínky k životu v kraji, aby se zde i s rodinami usadili natrvalo. Samozřejmě je důležité, aby tito lidé měli potřebnou kvalifikaci a specializaci, pak jim kraj může nabídnout zprostředkování nájemního bydlení, jazykové vybavenosti pro děti i jejich zařazení do školského systému. Typickým příkladem tohoto záměru je projekt, kdy do krajských nemocnic zajišťujeme zdravotní sestry z Ukrajiny. A tento koncept nájemního bydlení platí samozřejmě i pro Čechy, což by mohlo napomoci k vyšší mobilitě obyvatel za prací. Lidé v ČR nejsou zvyklí se za zaměstnáním stěhovat. Co se týká zmíněné inzerce, počkáme, jak se bude jevit nabídka v jednotlivých regionech. Jestliže bude nabídka (pozn. nabídka potřebných a kvalifikovaných pracovníků) v oblasti s vysokou nezaměstnaností, pak i toto připadá v daném regionu v úvahu. Aktuálně hledáme zaměstnance pouze na Ukrajině, viz výše zmíněný projekt. Závěrem bych rád zdůraznil, že celý koncept nájemního bydlení je náborem kvalifikovaných odborníků, řemeslníků a specialistů, kterým chceme nabídnout důstojné podmínky pro život.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …