Po Zemanově projevu usedl k počítači i Jakub Janda. A strhal všechno, včetně minuty ticha za oběti teroru

17.11.2015 17:22

Ostře se do prezidenta Miloše Zemana za jeho dnešní vystoupení na Albertově opřel Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty.

Po Zemanově projevu usedl k počítači i Jakub Janda. A strhal všechno, včetně minuty ticha za oběti teroru
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Na svém facebookovém profilu Janda napsal, že na Albertově by se měla držet minuta ticha za padlé ruské vojáky na Donbasu. „Mozkový trust Veleba–Konvička–Mynář–Nejedlý by vůbec nebyl proti. Chybí jen Petr Hitler Hampl, který asi jel střílet po uprchlických člunech, jak nadšeně navrhoval.

Přeju si, aby prezident do této břečky zaplul co nejhlouběji, aby se co nejvíce otevřelo místo pro rozumného kandidáta, který se neplazí před autoritáři a netleská fašounům,“ dodal Janda.

Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, který zastává názory blízké Zemanovi. Martin Konvička je lídrem Bloku proti islámu, na jehož akci dnes Zeman promluvil. Vratislav Mynář je Zemanův kancléř, Martin Nejedlý je jeden z prezidentových poradců. Petr Hampl je člen Svobodných a také Bloku proti islámu, je známý svým vyhraněným postojem proti přijímání ilegálních migrantů.

CELÝ PROJEV PREZIDENTA ZEMANA SI PŘEČTĚTE ZDE

Vymývání mozků je sice obtížnější, ale existuje

Janda svým ostrým vyjádřením zřejmě narážel na některé pasáže Zemanova projevu, který pronesl před shromážděnými příznivci Bloku proti islámu.

Prezident mimo jiné uvedl, že sice žijeme ve svobodné společnosti, takže vymývání mozků je obtížnější, než tomu bylo v minulosti. „Ale to neznamená, že neexistuje. Existuje manipulace, která má spoustu krásných názvů,“ řekl a pak vysvětlil tři základní způsoby manipulace.

„Někdo se prohlašuje za ‚value leader‘, čili hodnotového vůdce a prohlašuje o sobě, že právě on je oprávněn říkat nám, jaké hodnoty máme, a tedy i jaké nemáme sdílet,“ vysvětlil první způsob.

Někdo jiný se zase prohlašuje za tzv. opinion leader, tedy za vůdce veřejného mínění. „Zpravidla jsou to rádoby elity, které se tímto způsobem snaží pouze zviditelnit, aniž by je kdokoli zvolil, a tedy oprávnil k takovému postoji,“ upozornil prezident.

„Opinion makers“, tedy tvůrci veřejného mínění, jsou podle Zemana další skupinou, která lidmi manipuluje. „Opinion makers“ prý pohrdají občany. „Domnívají se, že občané jsou něco jako plastelína nebo něco jako těsto, které je možné hníst do tvaru, který vyhovuje manipulujícímu,“ vysvětlil Zeman.

Opačný názor nesmí být ve svobodné společnosti umlčován

Prohlásil pak, že nyní probíhá mediální masáž týkající se migrační krize. „Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům. Že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také, že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami, jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté,“ řekl prezident s tím, že nálepka či nadávka není argument a prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. „Stejně tak argumentem není řev; právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda, které se zde sešlo minulý rok,“ uvedl Zeman v narážce na průběh loňského shromáždění na Albertově loňského 17. listopadu.

Český národ není xenofobní

Zeman rovněž řekl, že český národ není xenofobní. Své tvrzení opíral o to, že v této zemi žije více než půl milionu cizinců, kteří dokážou najít soužití s naší kulturou, jsou přijímáni přátelsky a nejsou s nimi žádné problémy, naopak naší společnosti prospívají.

„Ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti,“ upozornil Zeman.

Proč mladí dobře živení muži nebojují proti Islámskému státu?

Poukázal na to, že velká většina ilegálních migrantů jsou mladí, dobře živení muži. „A já se ptám, proč tito muži nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu? A pokud přicházejí ze zemí, kde se nebojuje, ptám se, proč nepracují pro svoji vlast a pro její zvelebení, aby jejich země překonala dosavadní zaostalost?“

Na závěr přítomné vyzval, aby udělali vše pro to, abychom i nadále žili ve svobodné společnosti, kde si budeme vážit rozdílnosti svých názorů. „Kde o nich budeme diskutovat, kde budeme argumentovat, a kde nebudeme podléhat vymývání mozků,“ dodal Miloš Zeman.

Celý text příspěvku Jakuba Jandy na jeho facebookovém profilu:

Na Albertově by se měla držet minuta ticha za padlé ruské vojáky na Donbasu.

Mozkový trust Veleba - Konvička - Mynář - Nejedlý by vůbec nebyl proti. Chybí jen Petr Hitler Hampl, který asi jel střílet po uprchlických člunech, jak nadšeně navrhoval.

Přeju si, aby prezident do této břečky zaplul co nejhlouběji, aby se co nejvíce otevřelo místo pro rozumného kandidáta, který se neplazí před autoritáři a netleská fašounům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu

16:08 Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu

Pomyslný náraz do zdi. V souvislosti s aktuálním tempem zadlužování státu před ním varují ekonomové …