Po internetu koluje migrační manifest

01.08.2016 11:12

Vemte si lavor na zvratky. Takto ostře komentují migrační manifest několika nevládních organizací odpůrci migrace. I přestože je manifest již staršího data, s kritickými komentáři je sdílen na sociálních sítích dosud.

Po internetu koluje migrační manifest
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Protidemonstrace za přijímání uprchlíků a proti fašismu

Migrační manifest, který je určen pro tvůrce politiky a odborníky, podpořila řada organizací, mezi něž patří například Člověk v tísni, Charita ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Nesehnutí či Slovo 21.

„Jedná se o ideový manifest hodnot a principů, které považujeme za zásadní pro přispění k vytvoření spravedlivé společnosti v globalizovaném světě umožňující důstojný život všem při maximálním uplatnění principů svobody a rovnosti. Manifest se týká všech, mužů a žen,“ podotýkají autoři. Dokumentem se rozhodli přispět k vytvoření vyvážené, kultivované a sociálně spravedlivé migrační a integrační politiky. 

Původní text ZDE.

„Chceme podpořit uznání kulturní rozmanitosti, přispět k rozvoji kultury respektu a odpovědnosti a otevřené občanské společnosti, která zajišťuje přístup k demokratickým právům všem lidem bez rozdílu. Chceme poukázat na skutečnost, že Česká republika sama na základě demokratických procesů vytvořila legislativu či přistoupila k mnoha mezinárodním úmluvám, které ji zavazují k naplňování určitých principů či dodržování jistých pravidel, která jsou však nejednou porušována, nenaplňována či ohýbána podle aktuálních potřeb,“ dodává manifest.

Autoři mimo jiné v manifestu zkritizovali nepřehledné, velmi proměnlivé a nepředvídatelné nastavení imigračního systému České republiky. „Tato situace klade zásadní překážky nejen tomu, aby mohl migrant vůbec požádat o vízum, ale významně komplikuje život migrantům, jejich rodinám, ba i příbuzným, kteří jsou občany ČR,“ podotýkají autoři s tím, že komplikovanost systému a slabá informovanost o něm vede mezi migranty k šíření fám, které nahrávají působení vykořisťovatelských zprostředkovatelských struktur.

Autoři také uvedli, že považují za zásadní, aby Česko definovalo a prosazovalo na národní i unijní úrovni posílení právních možností legálního vstupu žadatelů o mezinárodní ochranu na území ČR. „Aby se předešlo obchodu s lidmi a tragédiím, jaké se dějí např. ve Středozemním moři,“ podotkli. Navrhli také řešení, a to ve zvýšení dostupnosti vydávání humanitárních víz na ambasádách evropských států, která by dotyčným umožnila bezpečně doletět do EU a zažádat na místě o mezinárodní ochranu. „Zřizování detenčních táborů mimo země Evropské unie považujeme za velmi problematické, neboť mnohdy vede k odejmutí práva podat žádost o mezinárodní ochranu v zemích EU,“ dodali. Nepřípustná je podle nich také apriorní kriminalizace uprchlíků.

Manifest se věnuje také zaměstnanosti, sociálním právům či vzdělávání. „Prosazujeme, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy příslušnými zákonnými normami zajistilo a zároveň uvedlo do praxe fungující systém jazykové přípravy nově příchozích dětí a žáků migrantů do vzdělávacího systému v dostatečném rozsahu, který by umožnil těmto dětem a žákům dále se kvalitně vzdělávat,“ přimlouvá se manifest. Migrantům by mělo být také umožněno volit a být volen.

„Věříme, že otevřená diskuse a sdílení různých pohledů podpoří pozitivní změny v migrační a integrační politice, které z České republiky učiní zemi se spravedlivým a předvídatelným imigračním systémem a společností, která umožňuje harmonické soužití lidí různých kultur,“ uzavřeli autoři manifestu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

20:07 Zkušený politik Vlastimil Tlustý před kamerou PL promluvil o možném plánu Zemana na záchranu ČSSD. Takto to prý asi bude

HORKÉ TÉMA Moderátor TV ParlamentníListy.cz Radim Panenka v pořadu Horké téma přivítal někdejšího mi…