Po volbách: Starosty i radní čekají v čele obcí těžké časy

18.10.2010 11:18 dop.

Nedostatek peněz pro obce a potřeba lidí vidět svým zástupcům lépe pod prsty postaví vedení radnic do obtížnějších pozic než jejich předchůdce, píše v komentáři pro iHNed.cz bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer.

Po volbách: Starosty i radní čekají v čele obcí těžké časy

Existují minimálně dva důvody, proč to komunální politici vzešlí z těchto voleb budou mít těžší než ti, které nahradí. Jednak po skandálech spojených s komunální politikou chtějí lidé více vidět svým zástupcům pod prsty. „Pokud k tomu přičteme skutečnost, že radnice od nejmenších vísek po velká města se budou potýkat s nedostatkem peněz, a někde i s dluhy, je otázka, zda vítězství ve volbách nebude občas vítězstvím Pyrrhovým," uvádí v komentáři pro iHNed.cz Luděk Niedermayer.

A bude se to týkat i politických stran. Místo aby se komunální politika stala zásobárnou kvalitních kandidátů „pro vyšší ligu", začala malá průhlednost a korupční podezření spojená s městskou či obecní politikou ohrožovat pozice stran na republikové úrovni. „A co je horší, ukázalo se, že strany neumí zvládnout ´své´ představitele, kteří neváhají využívat mrtvé duše či spoléhat na podporu mocných lobbistů," připomíná bývalý viceguvernér ČNB.

Zastupitelé budou muset excelovat v disciplíně hlídání nákladů

Měřítkem úspěšnosti nových zastupitelstev tak bude hlavně to, jak voliče přesvědčí, že si počínají lépe, než tomu bylo dosud. „Zda veřejné zakázky budou odpovídat tomu, co města či obce vskutku potřebují, a budou zadány a vybrány transparentně a moudře. Důležité budou také kroky související s rozvojem obcí včetně pro někoho lukrativních změn územních plánů," pokračuje Niedermayer z poradenské společnosti Deloitte.

Podle bývalého viceguvernéra ČNB budou zastupitelé muset, pokud chtějí být úspěšní, excelovat i v disciplíně hlídaní nákladů. „Rychlým ekonomickým růstem podpořený tok peněz do obecních pokladen vytvořil iluzi, že to tak půjde navěky. Opak je pravdou, spořivý stát znamená méně peněz pro města a obce, a navíc, zřejmě se schyluje ke změně pravidel, která zmírní značné znevýhodnění menších obcí na úkor velkých měst," upozorňuje Niedermayer.

Vznik místních koalic může být noční můrou republikových šéfů stran

Přestože je komunální politika pragmatičtější a méně ideologická než vládní, přesto bude zajímavé v době úsporného státu sledovat, zda zejména zastupitelstva ovládaná pravicí odolají u nás populárním krokům v komunální politice, které jsou zaměřeny na získání „vděku" jednotlivých občanů či skupin. „Tedy zda budou místní zástupci stran konzistentní s programem své strany," je zvědav bývalý viceguvernér ČNB.

Je ale přesvědčen, že levné prodeje komunálních bytů či jiné dárky by neměly mít v zodpovědné komunální politice dnes ani v budoucnu místo. „Dalším faktorem, který se může zpět promítnout do podpory stran na republikové úrovni, bude jistě i způsob, jakým vzniknou místní koalice. Podezření, že by za nimi stály nečisté ekonomické zájmy, je jistě noční můrou republikových šéfů stran," uzavírá Niedermayer.

K věci:

Karlovarští rebelové vymetli magistrát. Dohodnou se spolu? 

Zemětřesení na zlínské radnici: ODS a ČSSD míří do opozice 

Výsledky voleb do zastupitelstev pražských městských částí 

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…