Počet metrů na úředníka: Nečas představil metodu, jak šetřit

11.04.2013 13:28 | Zprávy

Národní ekonomická rada vlády připravila materiál, který dává odpovědi na otázku, jak zlevnit státní správu. Dnes se také uskutečnil brífink premiéra Petra Nečase spolu s představiteli NERV, kteří představili veřejnosti sadu ukazatelů, jejichž porovnáním lze stanovit mediány a v důsledku toho ušetřit.

Počet metrů na úředníka: Nečas představil metodu, jak šetřit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Brífinku na Úřadu vlády se zúčastnili premiér Petr Nečas, člen NERV Jan Procházka a spolupracovníci NERV Jiří Voříšek a Ota Novotný. Přítomné mj. seznámili s KPI, tedy s metodou nazvanou Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI – Key Performance Indicator, někdy také Key Point Indicator nebo Key Success Indicator). Jsou základním prvkem systémů pro měření výkonnosti.

Premiér Petr Nečas zdůraznil, že se s pomocí NERV snaží zefektivnit státní správu a najít možnosti úspor. Zaměřili se na několik oblasti například na správu nemovitostí, finanční funkce, personalistiku, správu IT, nákup nebo právní služby. Premiér zdůraznil, že NERV použila data, která již existují a jejich porovnáváním se došlo k zajímavým výsledkům.

Princip KPI ukázal značné rozdíly

Princip KPI je dobře viditelný například v oblasti správy nemovitostí. Hovořil o tom Jan Procházka. Hlavní myšlenkou je podle něj porovnávání dat. Například průměrná kancelářská plocha je v Klatovech 15,93 metru čtverečního na úředníka, na okresním soudu mají v přepočtu 36,1 metru čtverečního na hlavu a na pobočce státní policie 90,8 metru. To jsou značné rozdíly. Podle Procházky při sledování klíčových výkonných ukazatelů je třeba dbát na porovnávání porovnatelného. To znamená např. soud s jiným soudem apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: dkr

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Vážený pane poslanče

snaha vypovědět či přeprodat F-35 z programového prohlášení vypadla, proč? Vy s tím souhlasíte? Petr Kryl

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nepochopili, že prohráli.“ Gulyáš a sundání ukrajinské vlajky

12:15 „Nepochopili, že prohráli.“ Gulyáš a sundání ukrajinské vlajky

Herec Michal Gulyáš ve svém novém videu shrnul dění uplynulého týdne – od podpisu koaliční smlouvy a…