Poche? Co je to Poche? Vtipná poznámka a nové vážné informace o kandidátovi ČSSD na ministra

05.09.2018 8:42

Miroslav Poche z pozice poradce ovládá Ministerstvo zahraničních věcí. A podle zdrojů z diplomacie dělá vše pro to, aby je ovládal i v případě, že se mu nepodaří přesvědčit prezidenta Zemana, aby jej jmenoval. Pracovníci ministerstva přitom z jeho působení, mírně řečeno, nejsou nadšeni.

Poche? Co je to Poche? Vtipná poznámka a nové vážné informace o kandidátovi ČSSD na ministra
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Miroslav Poche
reklama

Nejvýraznější osobností české zahraniční politiky je aktuálně vedle prezidenta Zemana předseda vlády Andrej Babiš. Premiérovi, který se do zahraniční politiky vrhl více, než mnozí očekávali, nahrává i to, že ministerstvo zahraničí již rok funguje spíše v provizorním režimu. A podle zjištění Hospodářských novin už to začíná vadit i diplomatům.

Anketa

Chcete, aby byl Miroslav Poche nakonec ministrem zahraničí?

2%
98%
hlasovalo: 18871 lidí

Nejprve se předminulý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek stal vloni v létě místo Bohuslava Sobotky volebním lídrem ČSSD, začal objíždět předvolební mítinky a v Černínském paláci se příliš nezdržoval. Poté v menšinové vládě ANO začal ministerstvo řídit Martin Stropnický, jenže vláda neměla mandát Sněmovny a pak ministr oznámil, že se mu v politice vlastně nechce pokračovat a bude usilovat o post v diplomacii.

No a poté přišla koaliční vláda ANO a ČSSD a všeobecně známý příběh kolem nejmenování Miroslava Pocheho. Toho odmítl jmenovat prezident Zeman, proto úřad narychlo převzal předseda ČSSD Jan Hamáček, který ale vedle toho řídí i Ministerstvo vnitra.

Na ministerstvo zahraničí posadil odmítaného Pocheho v nejasné pozici „poradce“, u kterého nikdo neví, jaké má vlastně pravomoci. Sám Hamáček v červenci řekl,  že Poche na ministerstvu nemá žádnou oficiální funkci. Výsledkem je, že úřad v podstatě neřídí nikdo. „Drtivá většina agendy se tak podle zdrojů HN jen ‚úřaduje‘ místo toho, aby se ji diplomaté snažili aktivně ovlivnit na základě pevného politického zadání,“ píší k tomu Hospodářské noviny.

Poche se sám prezentuje jako nejdůležitější člověk na ministerstvu zahraničí a stále věří, že se stane skutečným ministrem, ačkoliv jej prezident Zeman odmítá jmenovat a i premiér Andrej Babiš se nedávno jednoznačně vyjádřil, že Poche ministrem nebude, i vzhledem k tomu, co na ministerstvu předvádí doposud.

K obrázku, jak jeho působení může vypadat, mohou přispět i zjištění, která ParlamentníListy.cz zveřejnily o Pocheho minulosti. Dlouholetý funkcionář ČSSD již od mládežnických organizací je podle nich velmi zdatný v zákulisních hrách, nemá problém ostatním vyhrožovat, a když není po jeho, obvykle zvyšuje hlas a neváhá sáhnout pro sprosté slovo.

Psali jsme i o jeho způsobu „zajišťování hlasů“ v ČSSD, který ukazuje, jakým způsobem Poche dělá politiku. Popisuje například situaci, ve které na poslední chvíli zvrátil hlasování jedné z členek zastupitelstva slibem místa na kandidátce pro jejího manžela. Nakonec ale tento slib nesplnil. „O Pochem se říká, že když něco potřebuje, naslibuje hory doly, a že za ta léta má na každého něco,“ řekl nedávno pro PL.cz jeden ze členů sociální demokracie. Tyto poznatky staví Pocheho snahy o personální ovládnutí ministerstva zahraničí do ještě zajímavějšího světla. 

K tomu sedí i informace Hospodářských novin, že první, co si prý Poche na ministerstvu zajistil, je obsazení významných pozic svými lidmi (Jak psaly PL.cz ve zmíněném textu, Poche měl  pružně zařadit ministerstvo zahraničí do svých dohod a využívat svůj vliv i v rámci ČSSD). K tomu provedl v úřadě rozsáhlé organizační změny. Dříve bylo zvykem, že ministerstvo řídí po politické linii ministr a s ním v tandemu první náměstek, který byl obvykle profesionálním diplomatem a dodával jeho linii odborné zázemí. Dnes je situace taková, že ministr Hamáček nemá čas a prvním náměstkem se stal Tomáš Petříček, kterému je pouhých šestatřicet let a jeho profesní zkušenosti spočívají v podstatě jen v tom, že byl v Bruselu poslaneckým asistentem Miroslava Pocheho. Mezi zkušenými diplomaty se proto netěší příliš velké vážnosti.

Podle šéfredaktora Neviditelného psa Ondřeje Neffa rozhodnou o osudu Miroslava Pocheho komunální volby. I předseda ČSSD Jan Hamáček totiž naznačil, že řešení situace na ministerstvu zahraničí by se mohlo najít po nich. A pokud dopadnou tak, jak vše zatím nasvědčuje, budeme se podle Neffa nejspíš za dva měsíce ptát: „Co to je to Poche?“

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

V Praze, kde je Poche významnou figurou ČSSD, se totiž předvolební odhady výsledku sociálních demokratů pohybují mezi dvěma a půl a třemi procenty. Tento výsledek, který by stranu kompletně připravil o pozice na nejvlivnějším magistrátu země, by následně Janu Hamáčkovi umožnil vyhnat Pocheho z Černínského paláce „zadním vchodem pro služebnictvo“ a elegantně tak ustoupit odporu prezidenta Zemana i premiéra Babiše.

Jak si ale povšiml Deník.cz, před tímto elegantním řešením situace na ministerstvu zahraničí nejspíš Poche ještě „na rozloučenou“ pořádně zavaří své straně ve volbách.

Podle informací, se kterými přišel Deník.cz, by ale tento odchod rozhodně neznamenal, že by se Miroslav Poche ministerstva zahraničí vzdal. V rámci ČSSD totiž prý europoslanec čile lobbuje za to, aby se novým ministrem zahraničí místo provizorního Jana Hamáčka stal „jeho člověk“. Takoví lidé jsou prý dva. Jedním je právě Tomáš Petříček a druhým Lukáš Kaucký.

Oba pány Poche během léta nainstaloval do Černínského paláce jako náměstky ministra. O Petříčkovi již byla řeč, stejně starý Kaucký je Pocheho „koněm“ na pražském magistrátu, kde předsedá zastupitelskému klubu ČSSD. Na ministerstvo zahraničí přišel z dozorčí rady pražského dopravního podniku, kam jej měl přes své konexe v pražském komunálu umístit právě Miroslav Poche.

Miroslav Poche navíc za několik měsíců „poradcování“ jasně nastavil priority, kterých by se nový ministr měl držet. Zřídil totiž na ministerstvu „analytické centrum“, kterému zadal konkrétní úkoly, jakou agendou se má zabývat. Je tedy zřejmé, že ministerstvo bude přesto fungovat podle jeho not.

Na uzavřené poradě velvyslanců v minulém týdnu to Poche řekl víceméně natvrdo: „Nepřipustím, aby byl ministrem zahraničí této vlády někdo, kdo by s mými názory byl v rozporu.“

Jak ale poznamenává Deník.cz, jakýkoliv ministr zahraničí bude konfrontován s tím, že do zahraniční politiky se velmi rázně vrhl samotný premiér Babiš. A dá se očekávat, že ten si dokáže prosadit převahu nad ministrem zahraničí, ať jím bude kdokoliv.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…