Pochodem odchod, Skoti se bouří. Ale co na to Boris Johnson?

12.01.2020 6:40

Ve skotském největším městě Glasgow v sobotu pochodovali tisíce lidí podporující nezávislost Skotska na Spojeném království. Pochod byl prvním z celkem osmi naplánovaných a stojí za ním organizace All Under One Banner (AUOB). Stalo se tak chvíli poté, co zaznělo, že pokud by se dnes konalo druhé referendum o nezávislosti Skotska, pak by vyhráli lidé, kteří se chtějí odtrhnout. Plánovány jsou podobné akce i v dalších místech země. Nevyhnou se ani Edinburghu.

Pochodem odchod, Skoti se bouří. Ale co na to Boris Johnson?
Foto: telegraph.co.uk
Popisek: Vlajka Velké Británie a Skotska

Pochod se konal den po proslovu bývalého poslance za labouristy Bena Bradshawa, který řekl, že konat se dnes druhé referendum o nezávislosti Skotska, tak si je „na sto procent jist“, že Skotsko Spojené království opustí.

Anketa

Prospěla existence TOP 09 české demokracii?

4%
96%
hlasovalo: 20964 lidí

Organizace se chystá pochody organizovat po celém Skotsku. Konat se budou též v hlavním městě Skotska Edinburghu.

Uspořádat referendum měl v plánu i šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Prohlašoval, že pokud by jeho strana vyhrála, tak jej uspořádá. Současný premiér Velké Británie Boris Johnson, jenž nad Corbynem přesvědčivě zvítězil, nové referendum odmítá. Prosadit se jej však i přesto snaží první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová.

První referendum o nezávislosti Skotska se konalo 18. září 2014. O jeho uskutečnění se dlouho předtím snažila Skotská národní strana a její předseda Alex Salmond. Konalo se za vlády Davida Camerona. Obyvatelé Skotska nezávislost odmítli. 55,3 % voličů se vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království, zatímco pro nezávislost jich hlasovalo 44,7 %. Volební účast překonala hranici 85 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

7:37 „Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

TÝDEN V MÉDIÍCH Stejně jako bylo v totalitních novinách jasné, co se smí a nesmí psát, tak také dnes…