Počítal jste s tím, že vás Babiš trumfne? Ptal se Moravec Sobotky. A ten...

26.02.2017 13:15

V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedli premiér Bohuslav Sobotka a šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Pánové se tvrdě pustili do šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Sobotka rozcupoval daňové plány hnutí a Gazdík konstatoval, že Babiš chce Českou republiku přiblížit totalitní Severní Koreji. Sobotka se před kamerami rozčiloval také kvůli bankám. „My jsme jim v roce 2007 snížili korporátní daň a ony se nám smějí!“ čílil se premiér.

Počítal jste s tím, že vás Babiš trumfne? Ptal se Moravec Sobotky. A ten...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

„Když začnu u daní, počítal jste s tím, že Andrej Babiš trumfne sociální demokraty?“ ptal se hned na úvod Moravec.  

„Pane redaktore, ani náhodou. To, co představil Andrej Babiš, přece nebyl daňový návrh. To my jsme představili daňový návrh, protože když někdo na jedné straně říká, že někomu sníží daně, tak musí říct, z čeho to zaplatí. My jsme řekli, že snížíme daně čtyřem milionům lidí a zaplatí to např. velké firmy a banky,“ popisoval Sobotka. Následně zopakoval, že Babiš skutečně nepředstavil žádný návrh. „To nebyl žádný návrh, to bylo jen plácnutí do vody. Tam nejsou žádné podrobnosti,“ rozčiloval se předseda vlády. „My si přece nemůžeme dělat z lidí legraci a slibovat jim, že snížíme daně všem, když zároveň neřekneme, z čeho se to zaplatí,“ pálil předseda vlády do svého vicepremiéra.

Gazdík Sobotkův plán okamžitě rozcupoval. „To, co navrhuje ČSSD, je v podstatě likvidace střední třídy, která je už tak pod dost velkým tlakem,“ udeřil premiérův oponent. Pokud chceme mít průmysl 4.0., musíme rozvíjet např. sektor IT a lidé pracující v tomto sektoru už na daňové návrh ČSSD doplatí. „Ten návrh je totální nesmysl pro budoucí hospodářský růst,“ nebral si servítky Gazdík.

V obecné rovině konstatoval, že starostové jsou pro snížení daní a nelíbí se jim především vysoké odvody, které zatěžují práci lidí. Dalším problémem je velký odliv kapitálu z Česka.

Já v ČSSD patřím k těm radikálnějším, prozradil Sobotka

Sobotka si však trval na tom, že ČSSD skutečně chce pomoct čtyřem milionům lidí. Učitelům ušetří na daních 14 tisíc, zdravotním sestrám ušetří podobné částky. „A jsou zde také lidé, kteří vydělávají 15 tisíc, třeba na poště. Pane redaktore, dovedete si to představit?“ ptal se Sobotka Moravce.

V reakci na Gazdíkova slova o likvidaci průmyslu 4.0. Sobotka konstatoval, že sociální demokraté vedou uvnitř strany debatu, zda důrazněji zdaňovat lidi s příjmy nad 50 tisíc, nebo třeba nad 70 tisíc. Někteří Sobotkovi kolegové by byli rádi, kdybychom se dostali až k těm 70 tisícům. „Já patřím v sociální demokracii k těm radikálnějším,“ sdělil Moravcovi Sobotka.

Posléze vysvětloval, proč chce zavést sektorovou bankovní daň. „Ty banky se nám smějí! My jsme jim v roce 2007 snížili jako hlupáci korporátní daň a banky se nám smějí. My jsme jim snížili daně a ony si vyvedly zisky,“ zuřil před kamerami premiér.

Babiš nás chce posunout k totalitnímu státu, shodli se Gazdík se Sobotkou

Pánové však našli téma, na kterém se jasně shodli. Podle jejich názoru v tuto chvíli není třeba snižovat počet poslanců a senátorů, jak to na volebním sněmu ANO navrhl Babiš. Ten by si přál, aby parlament pracoval efektivněji.

„Je to krásný populismus hnutí ANO, který směřuje k Severní Koreji. My se přeme s hnutím ANO, co je smyslem parlamentu. Pan Babiš si myslí, že parlament má být efektivní, přijímat zákony co nejrychleji a nediskutovat. My si naopak myslíme, že parlament je místem institucionalizované diskuse. My si myslíme, že nepotřebujeme přijímat co nejvíce zákonů, ale co nejkvalitnější zákony. My si myslíme, že bychom těch zákonů měli přijímat nejméně, protože v našich zákonech už se pomalu nevyznají ani právníci, kteří se musejí dál specializovat a občan nemá šanci se v tom vyznat,“ rozjel se Gazdík.

Sobotka v tom dal Gazdíkovi za pravdu. „My tady máme řadu důležitějších problémů, které musíme řešit,“ konstatoval Sobotka. Důrazně varoval před snahou oslabovat a umlčovat opozici. Pokud by Babiš své plány prosadil, mohlo by to znamenat, že se do sněmovny dostanou jen čtyři až pět opozičních poslanců, což by byl z hlediska demokracie obrovský problém.

Kdyby se předseda náhodou zbláznil...

Hnutí ANO si na svém volebním sněmu změnilo stanovy a významně posílilo pravomoci svého šéfa Andreje Babiše. Ten bude moct zasahovat do složení kandidátek na krajích, ve městech a obcích. Sobotka k tomu poznamenal, že by takováto úprava v demokratické straně absolutně nemohla projít.

„Víte, kdyby se náhodou předseda strany zbláznil, tak ta strana ho dokáže odvolat. Dovedete si představit, že by se něco takového stalo v hnutí ANO?“ ptal se předseda sociální demokracie.

„Místopředsedové hnutí ANO, kteří se volí dnes, to už je v podstatě jen komparz. Oni už nebudou rozhodovat vůbec o ničem. Hnutí ANO se posouvá k autoritářské síle. Pokud dnes Andrej Babiš mění své hnutí, tak mu možná jednou začne vadit parlament, že mu bude vadit demokracie,“ varoval Sobotka. „Já si nedokážu představit, že bych zasahoval do kandidátní listiny podle toho, jak se vyspím nebo jak mám koho rád nebo jak je ke mně loajální,“ uzavřel téma premiér. 

Tady lítá nějakých 150 milionů

Tím ovšem pánové v palbě na Babiše neskončili. Na přetřes totiž přišly korunové dluhopisy nakoupené Andrejem Babišem jakožto fyzickou osobou, vydané majitelem společnosti Agrofert Andrejem Babišem. Sobotka se přes svého ministra financí Andreje Babiše obrátil na daňovou zprávu, která spadá pod ministerstvo financí, ale zatím se prý nedočkal jasné odpovědi.

„Daňová zpráva by měla jasně říci, zda touto cestou nedošlo ke krácení daně a zda není namístě daň doměřit,“ konstatoval Sobotka. Podle Gazdíka mohla daňová zpráva už dávno konat, vždyť tu máme zákon o prokázání původu majetku, který už platí, a v dluhopisové kauze létá asi 150 milionů, kroutil hlavou předseda STAN. Daňová zpráva by podle jeho názoru měla konat už dávno.

Nakonec došlo i na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Ministerstvo dočasně povede osobně Bohuslav Sobotka a chystá se s politiky z ostatních stran, jak zlepšit postavení zákazníků na trhu mobilních operátorů. Gazdík sice Sobotkovu snahu uvítal, ale neodpustil si poznámky, že současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL měla konat už dávno.

Předseda vlády by rád zvýšil pravomoci Českého telekomunikačního úřadu, což by podle jeho názoru vyvolalo tlak na operátory, aby snížili ceny za čerpání mobilních dat. „Já se jen potřebuji dohodnout v parlamentu, co je možné schválit v devadesátce,“ uvedl sobotka. Měl na mysli zkrácené projednání zákona v 90 dnech.

„To, co předvádějí naši mobilní operátoři, my máme jedno ze suverénně nejdražších mobilních připojení,“ vypálil k tématu Gazdík. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nevymyslíš. EU přišla s novým předpisem. Do basy kvůli počasí?

12:46 To nevymyslíš. EU přišla s novým předpisem. Do basy kvůli počasí?

Hnutí Liga Libe, které bojuje za právo každého slušného bezúhonného občana na zbraň, zveřejnilo séri…