Pod pokličkou ČSSD: Za útoky na Babiše stojí Chovanec. Sobotka už je totálně rozpolcený

28.04.2017 6:59

MF Dnes, kterou před pár lety koupil Andrej Babiš (ANO), čtenářům ve svém pátečním vydání prozrazuje, co se teď děje pod pokličkou v ČSSD. Statutární místopředseda strany Milan Chovanec prý tlačí svého šéfa, aby Babiše vyhodil z vlády, ale Sobotka váhá. Nikdo mu totiž nedal na stůl přesvědčivé argumenty, jaké výhoda by z Babišova vládního pádu plynuly pro sociální demokracii.

Pod pokličkou ČSSD: Za útoky na Babiše stojí Chovanec. Sobotka už je totálně rozpolcený
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) má v těchto dnech spoustu látky k přemýšlení. Jeho ministr financí Andrej Babiš (ANO) má dnes sněmovně předložit vysvětlení ke kauze korunových dluhopisů společnosti Agrofert, které nechal vydat Babiš jako majitel firmy a jako občan Babiš si jich koupil pěkný balík. Takřka za miliardu a půl. Podle Sobotky by měl Babiš vysvětlit, zda se tím protizákonně nevyhnul placení daní.

Šéf hnutí ANO se ve čtvrtek předsedovi vlády vysmál a prohlásil, že on rozhodně daně platí, jenže Sobotka tomu nemůže rozumět, protože podle Babiše nikdy pořádně nepracoval. Současně přislíbil, že sněmovně předá dopis, kde vše vysvětlí.

Bude ovšem jen na předsedovi vlády Sobotkovi, zda mu bude toto vysvětlení stačit nebo kvůli němu Babiše odstraní z vlády. Zdroje uvnitř ČSSD prozrazují, že v této otázce je rozpolcen nejen sám premiér i vedení strany. Zatímco statutární místopředseda Milan Chovanec údajně tlačí na to, aby byl Babiš politicky popraven, řadoví místopředsedové Lubomír Zaorálek a Michaela Marksová Sobotku varují, že se mu to může vymstít. Jak známo, kdo položí vládu, zpravidla prohraje volby.

„Sobotka přitom svoji nejistotu nijak neskrývá. Na včerejší odpoledne svolal tiskovou konferenci, kde dal najevo, že zatím neví, co udělá,“ poznamenává k tomu deník. Chovanec sice tlačí Sobotku jasnému rozhodnutí, které ukáže, že má ČSSD silného lídra, ale prozatím nemá ve straně moc spojenců. Ani volební manažer Jan Birke, který s Chovancem často souzní, si podle všeho není jist. Zda by bylo odvolání Babiše nejlepším řešením. Původně totiž chtěl Babiše úplně vynechat z předvolební kampaně ČSSD a soustředit se na úspěchy strany a pozitivní vize do budoucna, jenže s vládní krizí za krkem to půjde jen těžko.

„Ta poptávka po odvolání ve straně je a sílí. Ale nikdo nějak neumí definovat výhody, které by to ČSSD přineslo,“ shrnuje situaci zdroj blízký vedení strany.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…