Podle Obamy je příměří na Ukrajině možné, až se Rusko přestane vměšovat

03.09.2014 13:47

Příměří na Ukrajině může být účinné, jen pokud Rusko přestane předstírat, že se do konfliktu nezapojuje a ukončí vysílání svých vojáků a zbraní na ukrajinské území. Prohlásil to dnes americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci po své schůzce s estonským prezidentem Toomasem Hendrikem Ilvesem v Tallinnu. Obama rovněž zdůraznil, že USA budou odhodlaně a trvale bránit své spojence ze Severoatlantické aliance.

Podle Obamy je příměří na Ukrajině možné, až se Rusko přestane vměšovat
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Ukrajina dnes oznámila, že její prezident Petro Porošenko se dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na krocích směřujících k nastolení příměří mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty. Kreml nicméně podotkl, že Rusko nemůže o příměří rozhodovat, protože není účastníkem války na Ukrajině.

„Žádného realistického politického smíru nemůže být dosaženo, pokud Rusko bude nadále separatistům posílat tanky, vojáky, zbraně a poradce v přestrojení a pokud podmínkou smíru bude to, že se Ukrajina vzdá části svého území či suverenity," prohlásil Obama.

Obama: Estonsko nikdy nezůstane samo

Americký prezident přicestoval na návštěvu estonské metropole den před zahájením summitem NATO ve Walesu, aby uklidnil své pobaltské spojence obávající se Ruska v souvislosti s jeho počínáním na Ukrajině.

USA mají na základě Severoatlantické smlouvy povinnost kolektivní obrany členů Aliance, uvedl Obama. „Estonsko nikdy nezůstane samo," řekl.

Americký prezident rovněž oznámil, že Američané chystají v Pobaltí nové letecké cvičení. V červnu se v pobaltských zemích uskutečnily rozsáhlé vojenské manévry NATO, které se staly terčem ostré kritiky ze strany Moskvy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslanec SPD čelil dvojici Peroutková-  Maláčová: Vám těch lidí není líto?

23:19 Poslanec SPD čelil dvojici Peroutková- Maláčová: Vám těch lidí není líto?

Sněmovní jednání dnes přineslo přestřelku kolem dávek v hmotné nouzi. Zatímco poslanci z SPD chtějí …