Na úvod svého článku se Najdenovová vrací k minulému týdnu, kdy se Evropská komise formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí v českém vzdělávacím systému. Krok komise Najdenovová označuje za důležitý milník.
Bulharská analytička kritizuje politiku české vlády vůči Romům
„Romské děti mají 27krát větší pravděpodobnost, že budou umístěny do škol pro děti s mentálním postižením než neromské děti. Vyloučení jakékoli skupiny dětí z hlavního vzdělávacího proudu, ať již kvůli zdravotnímu postižení či etnickému původu přitom představuje porušení mezinárodních norem v oblasti lidských práv," uvádí bulharská analytička o situaci v Česku. „Politika české vlády vůči Romům je rovněž v rozporu se směrnicí o rasové rovnosti v EU, která zakazuje jakoukoli diskriminaci na základě etnického či rasového původu," dodává.
Pokud česká vláda politiku vůči Romům nezmění, může věc skončit u Soudního dvora EU
Praha má nyní dva měsíce na to, aby Evropské komisi odpověděla. Na základě toho pak bude rozhodnuto o dalším postupu. Jestliže česká vláda nezmění svou politiku, přijde na řadu další výzva s tím, že Praha má poslední příležitost reagovat. V případě neochoty českého kabinetu může celá věc skončit až u Soudního dvora EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam