Podle herce Mádla lidé neumějí hledat informace. A potom vyhrávají volby lháři

07.02.2013 19:26

Příští prezident? Podle herce Jiřího Mádla by to mohl být ekonom Tomáš Sedláček. V diskusi pořádané serverem iDnes.cz se rozpovídal o proběhlých prezidentských volbách a o tom, že si lidé neumějí vyhledat informace. A díky tomu pak prý volby vyhrávají ti, kteří dovedou lhát.

Podle herce Mádla lidé neumějí hledat informace. A potom vyhrávají volby lháři
Foto: Facebook
Popisek: Probud´ spícího knížete

„On je problém i na straně těch voličů nebo veřejnosti,“ vysvětloval v diskusi Jiří Mádl. Podle něj si lidé neumějí vyhledávat informace a podporoval by případnou mediální výchovu nejen pro nejmladší. „Kdyby si ti lidé uměli vyhledávat informace, nemohl by vyhrát někdo, kdo prokazatelně lže,“ pustil se i do nedávných prezidentských voleb.

Mádl se do politiky zapojil videem Přemluv bábu, kdy vyzýval spolu s Marthou Issovou, aby mladí nevolili levici. „Já jsem rozhodně neplánoval se nějak politicky angažovat,“ vzpomíná na své začátky. Původně si ho prý sami novináři vybrali jako jakéhosi mluvčího mladé generace – a z toho politická angažovanost vyplynula.

Nyní před volbami prý dostal od několika kandidátů nabídku, zda by nevystoupil na jejich mítincích, všechny ale odmítl. „Teď kolem té prezidentské kampaně i zaznělo, že by se dalo uvažovat o nějakém finančním plnění,“ doplnil herec. Svoji „cenu“ ale prý nezná, nedozvěděl se ji.

V diskusi se vyjádřil proti Miloši Zemanovi, uvedl ale i jméno, které by si na Hradě dokázal představit příště. „Mám takovou osobnost, kterou vnímám velmi pozitivně,“ prohlásil nejprve tajemně a dodal jméno: Tomáš Sedláček. Jeho i navíc považuje za jakéhosi svého opinion leadera, tedy názorového vůdce.

Vzápětí na podobnou otázku odpovídal i poslanec a dříve hokejista Jiří Šlégr. Čí názory si bere k srdci? „On mi je ten Jiří Paroubek pořád předhazován,“ řekl s úsměvem. „Je pravda, že já ho následuju, ale při těch rozhodováních používám vlastní hlavu,“ ujišťoval.

To podnikatel Stanislav Bernard má také své „favority“, jejichž názory sleduje, ovšem podle jeho slov nedělají v politice. Když s ním ale někdo například ve firmě nesouhlasí, bere to s klidem a je rád, že se jeho zaměstnanci vyjádří – ve firmě prý prosazuje otevřenost. Sám také dává najevo své názory, hlavně pomocí billboardů či Nadačním fondem proti korupci, který založil s Karlem Janečkem a Janem Krausem.

„Část lidí vám tleská. Přináší to ale i to riziko, že část lidí od vás odejde,“ popisoval Bernard. „Nežiju jen proto, abych dělal byznys a vydělával peníze,“ vysvětloval však svůj pohled na svět. Zároveň připustil, že během či těsně po nějaké své kampani dostává desítky e-mailů, kde mu naštvaní pisatelé píší, že kvůli jeho názorům přestávají kupovat i jeho pivo.

Naposledy třeba kritizoval amnestii prezidenta Václava Klause a hlavně její druhý článek týkající se táhnoucích se případů. „Já ho vnímám jako kriminální,“ prohlásil v diskusi iDnes.cz Bernard. „Já jsem si nevšiml, že by Václav Klaus během svého prezidentování tlačil na státní zástupce,“ odpověděl, proč tento čin považuje za lumpárnu.

I Mádl popsal, jak se setkal s kritikou po svém angažování se v politice – po dva roky ho prý na Moravě nezvali na moderování různých akcí. „Já jsem věděl, že jdu s kůží na trh,“ vysvětloval herec. „Nechtěl jsem být tím lidovým bavičem, který se každému zavděčí,“ dodal.

Šlégra prý jeho kolegové nejdříve popichovali. „Od svých kolegů sportovců jsem si taky vyslechl: Běž tam a zvyš progresivní daň, ať nás oškubeš o naše peníze,“ vzpomínal v nadsázce. Je podle něj ale správné, jak je možné právě takto názor vyjádřit – ať už je jakýkoliv. „Já myslím, že Jarda [Jágr] je o politice ochoten se bavit, ale není připraven dát hlavu na špalek jako já,“ dodal Šlégr.

Na počátcích prý byl překvapen. Představoval si svou účast na politice jen tak, že bude viset na billboardech a bude podporovat stranu. „Můj kolega Jiří Paroubek mě z toho okamžitě vyvedl,“ prohlásil nyní člen LEV-21. „Řekl: Pokud chceš vědět, jak lidé na tom skutečně jsou, pojď. Půjdeš se mnou do ulic,“ vzpomínal Šlégr. „To mně dalo obrovskou zkušenost,“ uzavřel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…