Podle ministryně spravedlnosti soud vůbec neřešil, zda žďárská útočnice není nebezpečná

26. 11. 2014 13:10

Okresní soud v Opavě, který v únoru propustil z ústavního do ambulantního léčení pozdější útočnici na žďárské střední škole, podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) důsledně nerespektoval trestní řád. Údajně se vůbec nezabýval zásadní otázkou, zda není pobyt ženy na svobodě nebezpečný a zda z její strany nehrozí recidiva. Vyplývá to z textu stížnosti pro porušení zákona, kterou ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Podle ministryně spravedlnosti soud vůbec neřešil, zda žďárská útočnice není nebezpečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Žena, která v říjnu ve Žďáru nad Sázavou usmrtila studenta a další lidi zranila, před dvěma lety obdobně zaútočila v Havířově. Jako nepříčetná tehdy skončila s diagnózou paranoidní schizofrenie v psychiatrické léčebně. Opavský okresní soud jí však letos v únoru přeměnil ústavní formu ochranného léčení na ambulantní. Podle Válkové se případu nevěnoval dostatečně do hloubky.

„Jsem přesvědčena, že v dané věci vzhledem k mimořádné závažnosti jednání B. O., kterého se měla dopustit v důsledku velmi těžké duševní choroby s nepříznivou prognózou, jakož i s ohledem na její nekritický postoj v průběhu trestního stíhání jak ke své nemoci, tak i k svému jednání, měl být k řízení přibrán soudem nezávislý znalec nejen z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, ale rovněž i se specializací klinická psychologie," napsala ve stížnosti pro porušení zákona.

Soud si měl alespoň vyžádat podrobnou zprávu z léčebny

Doplnila, že soud si měl alespoň vyžádat podrobnou zprávu z psychiatrické léčebny například v tom směru, kolikrát žena dostala propustku a jakým způsobem trávila čas na svobodě. Upozornila také, že soud se nezabýval spolehlivostí ženiny matky, u níž měla nemocná po propuštění z ústavu bydlet. Ministryně poukázala na to, že matce muselo být již v minulosti zřejmé, že se dcera chová nenormálně, a přesto neučinila nic pro to, aby vyhledala lékařskou pomoc a léčila se.

Matka útočnice se objektivně jevila jako nespolehlivá

„Matka se objektivně jevila jako osobou přinejmenším nespolehlivou, respektive nezodpovědnou, čemuž nasvědčuje i další vývoj událostí, k nimž následně došlo," podotkla ministryně.

Dodala, že samotnou nemocnou ženu soud řádně nevyslechl k tomu, jaké má představy o budoucím životě a co bude po propuštění dělat.

Ministryně doufá, že NS sjednotí postup obecných soudů

Válková proto nyní navrhla Nejvyššímu soudu, aby vyslovil, že opavský soud porušil zákon ve prospěch této ženy. Věří, že tak sjednotí postup obecných soudů, které si podle ní v otázkách přeměny léčení nepočínají stejně.

To, že české soudy nejsou při projednávání přeměny jednotné, uvedla ministryně už počátkem listopadu. Vycházela při tom z kontroly sedmi soudů, v jejichž obvodech se nacházejí psychiatrická zařízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…