Podle novinářů vnímají Ukrajinci Zemana jako prodlouženou ruku Ruska

26.11.2014 13:41

Ukrajinci nechápou výroky českého prezidenta Miloše Zemana k Ukrajině a považují ho za prodlouženou ruku Ruska v Evropě. V rozhovoru s ČTK to řekli ukrajinští novináři Vitalij Syzov a Maksym Ščerbyna, kteří jsou v Česku na stáži od organizace Člověk v tísni. Problém s některými kontroverzními vyjádřeními Zemana je podle nich v tom, že Ukrajinci je mohou vnímat jako názor celé české společnosti a že je využívá ruská propaganda.

Podle novinářů vnímají Ukrajinci Zemana jako prodlouženou ruku Ruska
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Astaně hovoří s českými novináři

„Pro Ukrajince je pozice České republiky velmi důležitá, protože český národ absolvoval tu cestu, kterou my procházíme dnes, už v 90. letech a ve srovnání s Ukrajinou s mnohem menší obětí, úplně bez krve. Navíc Česká republika je geograficky i historicky blízká země Ukrajině," uvedl Syzov, který stejně jako jeho kolega pracuje pro média na neklidném východě země.

Zeman se vyslovil proti vstupu Ukrajiny do NATO

Český prezident tamní boje ukrajinských vládních sil a proruských separatistů, kteří jsou podle Kyjeva a Západu podporováni Moskvou, považuje za občanskou válku. V minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků na ukrajinském území i smysl protiruských sankcí kvůli angažmá Ruska v ukrajinské krizi, a naposledy v úterý se vyslovil proti vstupu Ukrajiny do NATO. Východoevropská země by podle něj měla být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, tedy podřízení zahraniční politiky jinému státu se zachováním vlastní svrchovanosti. Kvůli některým těmto výrokům si už Kyjev předvolal i českého velvyslance na Ukrajině.

Zemanův postoj nechápeme

Podle Syzova Ukrajinci nechápou, odkud se tyto Zemanovy názory berou. „Necítíme vůči němu nenávist nebo něco podobného, ale spíš nechápeme ten postoj a vnímáme ho jako prodlouženou ruku Ruska v Evropě," uvedl novinář serverů Novosti Donbasa a Doněcká pravda. Podobné přirovnání nedávno použil i prestižní americký list The Washington Post, který českého prezidenta označil za faktického mluvčího Kremlu.

Český prezident je využíván ruskou propagandou

„Máme dojem, že Zeman je využíván ruskou propagandou, aby poukázala na to, že Evropa není sjednocená ve svém názoru na Ukrajinu. A nejen že není sjednocena, ale že uvnitř Evropy je v tomto dost silný rozpor," doplnil Syzov, který pracuje i pro internetovou televizní stanici Hromadske TV.

Podle Ščerbyny tkví v některých Zemanových prohlášeních problém také v tom, že na Ukrajině, kde má prezident více pravomocí než v Česku, je hlava státu obecně vnímána jako mluvčí státu. „Možná proto máme tendenci přidávat tomu, co řekl, větší váhu, než je tomu ve skutečnosti, nebo že je to odraz toho, co si myslí česká společnost. Může samozřejmě mít svoje vlastní názory, ale Ukrajina může tyto názory vnímat jako názor české společnosti," upozornil reportér stanice Hromadske TV ze Záporoží, který pracuje i pro analytický týdeník Pravda.

Spíše než pro Ukrajince je ale podle něj Zeman problémem pro Čechy, kteří by měli zhodnotit, do jaké míry odpovídají jeho vyjádření názoru české společnosti. On sám by mu ale za ně dal červenou kartu, uvedl Ščerbyna v narážce na nedávné protesty proti prezidentovi.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…