Podlidé a fašisté: Novinář shrnuje fakta o extremistech na Ukrajině

18.06.2014 12:07

Redaktor serveru Britské listy Karel Dolejší si všiml výroku ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka k sestřelení dopravního letadla v Luhansku. Premiér označil separatisty na východě Ukrajiny za „podlidi", anglicky „subhumans". Ačkoli tato formulace byla v krátkém čase opravena jak v anglické verzi na „inhumans", tedy „nelidé", tak ve verzi ukrajinské, někteří uživatelé původní podobu stránky archivovali.

Podlidé a fašisté: Novinář shrnuje fakta o extremistech na Ukrajině
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Demonstrace jedné z ukrajinských politických stran
reklama

Jak píše Karel Dolejší na serveru Britské listy, citace výroku se objevila i v některých zprávách, například na obrazovkách televizní stanice CNN.

Redaktor uvádí také celý Jaceňukův výrok, jak byl dle něj s nejvyšší pravděpodobností bez retušování pronesen: „Skláníme hlavy před památkou hrdinů, kteří položili životy za svou zemi, za to, aby válka nepřišla do domu každého z nás. Zahynuli, protože se postavili na obranu mužů a žen, dětí a starých lidí, kteří se ocitli před hrozbou zabití interventy a jimi placenými podlidmi. Zvěčníme památku našich hrdinů, nejprve vyhlazením těch, kdo na ně vztáhli ruce, a poté očištěním naší země od tohoto zla."

Celý článek Karla Dolejšího najdete zde.

Dolejší pokračuje poměrně nevybíravými slovy. „Pomocný premiér Arsenij 'Subhuman' Jaceňuk vybraný osobně Victorií 'Fuck the EU' (v překladu, mírně řečeno, do háje s EU, pozn. red.) Nuland a zavádějící na Ukrajině neoliberální reformy tímto naplnil pohár trpělivosti s jeho osobou měrou více než vrchovatou," napsal na stránky serveru.

Jaceňuk se snaží dohnat a předehnat Alexandra Borodaje

„Spekuluje se o Jaceňukově údajném židovském původu a není třeba pochybovat o tom, že na straně východoukrajinských separatistů stojí ruští extremisté spojení s organizacemi jako hnutí Eurasia či Ruská národní jednota, a že ruským plukovníkem v záloze Igorem Strelkovem dosazený premiér 'Doněcké lidové republiky' Alexandr Borodaj byl oprávněně kamarádem někdejšího šéfa Ku-Klux-Klanu Davida Duka, neonacizujícím stalinistou Alexandrem Prochanovem označen za 'skutečného bílého ruského nacionalistu'," pokračuje redaktor.

Dolejší píše, že Jaceňuk se snaží Borodaje dohnat a předehnat. „Pomocný premiér Jaceňuk by měl jít co nejdříve. Jeho vláda jmenovaná 'vyčištěným' parlamentem nemá plnohodnotný mandát a řečmi o podlidech se kvalifikoval pro politické smetiště. Bezpochyby obdrží nějaké teplé místečko, pravděpodobně v Mezinárodním měnovém fondu, litovat jej není proč," píše redaktor Britských listů.

Obyvatelé východní Ukrajiny se podle něj stali nejprve rukojmími separatistů a posléze terči nerozlišeně používané vojenské síly ze strany vládních jednotek. Obojí počínání i obojí extremismus jsou stejně hodny odsouzení a v žádném případě podpory kteroukoliv ze skrytě intervenujících mocností.

„Jednotky loajální ke kyjevské vládě by měly být dál podporovány i nelegální pomocí pouze v případě, že Kyjev zaručí skutečný protiteroristický charakter operace, tzn. vycvičí za tím účelem jednotky spoléhající primárně na ruční zbraně a individuální balistickou ochranu, ustoupí od masivního používání těžké výzbroje v sídelních oblastech a přijme věrohodná a účinná opatření na ochranu civilního obyvatelstva," uzavírá Dolejší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

21:31 Tomu nebohém generálovi to ještě neřekli... Od koho by tenhle voják na Hradě přijímal rozkazy? Stonjeková objevila úplně jiného favorita

„Tomu nebohému generálu Pavlovi nikdo ještě neřekl, že on prezidentem nebude,“ lituje komentátorka K…