Podmínka za schvalování zabití českých vojáků. Státní zástupce chtěl pět let natvrdo, odvolává se

22.05.2020 14:41

Osmatřicetiletý Jiří Kopřiva gratuloval v létě 2018 „afghánským vlastencům“ k usmrcení tří českých vojáků. Policie ho však vystopovala, Kopřiva stanul před soudem a státní zástupce ho obvinil z propagace terorismu. Hrozil mu trest až 15 let vězení. Soud však dospěl k jinému závěru. Uložil Kopřivovi podmínku v délce trvání 6 měsíců.

Podmínka za schvalování zabití českých vojáků. Státní zástupce chtěl pět let natvrdo, odvolává se
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Nedlouho poté, co v roce 2018 zemřeli při patrole v Afghánistánu tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - se v ulicích Prahy objevil leták, v němž zazněla gratulace „afghánským vlastencům“ k úspěšnému usmrcení „tří českých žoldáků.

Policie zjistila, že leták stvořil a vylepoval osmatřicetiletý Jiří Kopřiva, který kvůli tomu stanul před soudem. Státní zástupce ho vinil z podpory a propagace terorismu. Pokud by byl uznán vinným, hrozilo by Kopřivovi 5 až 15 let vězení.

Podle informací ČTK však soud došel k závěru, že se Kopřiva propagace terorismu nedopustil. Kopřiva dostal jen podmíněný trest za schvalování trestného činu a za jeho podněcování.

Obžalovaný se za svá slova omluvil.

„Lituji toho, jak jsem formuloval své vyjádření. Omlouvám se rodinným příslušníkům padlých vojáků, jejich kolegům, známým, či komukoliv dalšímu, kdo byl či mohl být mým vyjádřením dotčen. Nebylo mým záměrem schvalování terorismu. Nechtěl jsem ve společnosti vyvolávat obavy z hrozby terorismu či teroristických útoků, ani jinak terorismus podporovat, nebo dokonce k němu snad podněcovat. Jsem zásadním odpůrcem násilí všeho druhu coby formy řešení sporů na všech úrovních - jak terorismu, tak jakýchkoliv zejména útočných válek,“ zaznělo z úst prozatím nepravomocně odsouzeného občana.

Trval však na tom, že operaci v Afghánistánu vnímá jako okupaci této země cizími vojsky a s tou zásadně nesouhlasí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Flegr, génius sociálních sítí a mediální hvězda druhé vlny kovidu. To budete koukat, co psal a nad čím bádal v minulosti

11:23 Profesor Flegr, génius sociálních sítí a mediální hvězda druhé vlny kovidu. To budete koukat, co psal a nad čím bádal v minulosti

Třetina národa je infikována „kočičí nemocí“, kterou může chytit jak z neomyté mrkve, ale i orálního…