Podnikatel Milan Jančík chystá politický „comeback"

1. 8. 2014 6:43

Podnikatel a někdejší kontroverzní politik z Prahy 5 Milan Jančík zvažuje „comeback“ na českou politickou scénu. Bývalý vlivný člen ODS dostal nabídku od jedné pravicové strany kandidovat v Praze v podzimních komunálních volbách. Pro podobný scénář se již rozhodli další někdejší modří ptáci – Jan Koukal, Oldřich Vojíř, Luděk Nezmar či Jiří Janeček.

Podnikatel Milan Jančík chystá politický „comeback"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Jančík

Milan Jančík stál mezi lety 2002 a 2010 v čele radnice Prahy 5. Za tu dobu ho policie několikrát vyšetřovala z nekalého nakládání se svěřeným majetkem. Vyšetřovatelé mu však nikdy nic nedokázali. V dubnu 2010 byl na mimořádném zasedání pražské organizace ODS odvolán z funkce jejího místopředsedy. Spolupracovníkům se tehdy nezamlouval jeho „špatný mediální obraz“, který by mohl stranu poškodit v blížících se parlamentních volbách. Jančík posléze přestal platit stranické příspěvky, což vedlo k zániku jeho členství v tehdy nejsilnější české pravicové straně.

Po třech letech se rýsuje jeho návrat do pražských politických vod. Zájem o něho projevila jedna z nově vzniklých pravicových stran. „Ano, dostal jsem nabídku od jednoho subjektu, je to milé a pro mě překvapivé, že je o mě zájem, i když jsem před lety vyhlásil, že už nebudu uvažovat o návratu. Definitivně jsem se ještě nerozhodl,“ uvedl pro MF Dnes. Jasno o jeho kandidatuře by mělo být za čtyři dny, kdy se musí odevzdat kandidátky.

Politologové: Jančík nemá moc šancí uspět

O jeho případném úspěchu v podzimních komunálních volbách silně pochybují politologové. „V Česku se sice stává, že bývalí členové ODS, jimž sice policie nic neprokázala, ale rozhodně nebrali politiku jako službu občanům, to zkoušeli na jiných kandidátkách. Ale konkrétně pan Jančík je natolik negativně známý, že ho voliči stejně vykroužkují,“ sdělil MF Dnes Pavel Šaradín.

Kromě Milana Jančíka se chystají bojovat o voliče další bývalí členové ODS. Jiří Janeček se ocitne na kandidátce Občanské konzervativní strany, Oldřich Vojíř s exprimátorem Prahy Janem Koukalem budou kandidovat za stranu Toryové. Luděk Nezmar je zase jednou z tváří nového hnutí Restart.

Změna volebních pravidel

Nutno podotknout, že jejich kandidatuře nahrává i velký počet nově vzniklých politických subjektů. Ty v Praze rostou jako houby po dešti. Podle MF Dnes za to může propad ODS, ale také změna zákona o Praze. Ta by totiž měla nově tvořit jeden volební obvod, což nahrává do karet menším stranám, které tak mají šanci se prosadit.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…