V devadesátých letech byl Pavel Tykač známou postavou a to již proto, že jeho investiční skupina Motoinvest stála tehdy o nákup některých českých bank. Posléze jich několik ovládl a vstoupil i do některých fondů. Tykačovi z té doby ale zůstal problém s CS Fondy. Zmizela z nich totiž více než miliarda, jenže Tykač se hájil tím, že fond prodal tehdy neznámým kupcům. Projednávání případu dodnes neskončilo.
„Motoinvest jako takový mne neštve. Byla to velká životní zkušenost a to, že jsem zhruba ve třiceti letech dostal pořádně přes ústa, mi velmi prospělo. To, co mne velmi štve, jsou CS fondy a dodnes je považuji za největší chybu, kterou jsem kdy udělal,“ zmínil k tomu Tykač pro MF Dnes. „Prodali jsme to někomu, komu jsme to nikdy neměli prodávat. Byla to největší životní chyba," poznamenal ještě k tomu.
Tykač se pak stáhl a deset let obchodoval s akciemi či měnou. Vydělané miliardy investoval do nákupu Mostecké uhelné, dnešního Czech Coalu. Dnes podle MfD těžařskou firmu spolu s kolegou Dienstlem zcela ovládá.
Kromě toho Tykač vede spory s ČEZ o ceně a délce kontraktu na odběr uhlí. Elektrárně Opatovice ze skupiny EPH, za níž stojí mimo jiné i Petr Kellner, vypověděl nedávno dodávky na uhlí proto, že prý neplnila závazky.
Míra úskočnosti nám nedávala jinou možnost
„Uhlí je státu, to je jasné. Platí horní zákon, který stanovuje pravidla a my je dodržujeme,“ poznamenal ale k tomu finančník. „Pokud jde o vypovězení smlouvy Opatovicím, je to výsledek dlouhodobého konfliktu. Nebyli jsme šťastní z toho, že to musíme udělat, ale míra úskočnosti, s jakou jejich majitel, EPH, postupuje v obchodních vztazích, nám nedávala jinou možnost,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb