Podnikatelé jsou z Babiše zklamáni, tvrdí Vladimír Dlouhý. V podstatě prý kopíruje program ČSSD

4. 7. 2019 10:02

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý není nijak zvlášť nadšený z koaliční vlády ANO a ČSSD. O premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí, že příliš ustupuje sociálním demokratům. Chápe však také, proč má Babiš tak velkou podporu, jakou má, a co by měli udělat politici, kteří chtějí Babiše v politickém klání porazit.

Podnikatelé jsou z Babiše zklamáni, tvrdí Vladimír Dlouhý. V podstatě prý kopíruje program ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky
reklama

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny prohlásil, že stávající premiér Andrej Babiš ((ANO) se chová už mnohem víc jako politik než jako podnikatel. A pokud podnikatelé věřili, že jim bude rozumět a pomůže jim, dnes mohou být zklamaní. Kupříkladu spuštění třetí a čtvrté vlny EET a další byrokracie podnikatelům nepomáhá.

Zatímco první jednobarevná vláda byla prý k podnikatelům ještě relativně vstřícná, druhá koaliční vláda už zdaleka tak vstřícná není. „Platí také, že Babiš se stal více politikem než podnikatelem. Respektive svoje podnikatelské zvyklosti přenáší do politiky pouze v rozhodovací rovině,“ uvedl Dlouhý. 

„Nechci vyjmenovávat jen známé věci jako zvyšování minimální mzdy, zrušení karenční doby a vysoké odvodové zatížení práce. V posledních 12 měsících se zvláště na malé a střední podnikatele kromě již existujících problémů, jako je nedostatek lidí na trhu práce či přetrvávající byrokracie, valí další zátěž včetně nové vlny EET. Tu sice v obecné rovině podporujeme, ale u malých podnikatelů by lepším řešením byla paušální daň,“ pokračoval nemilosrdně.

Sečteno a podtrženo, Dlouhému se zdá, že Babiš v podstatě plní program sociální demokracie. Podnikatelé to prý respektují a s vládou komunikují, ale nadšeni nijak zvlášť nejsou. Část podnikatelů a vysokoškoláků Babišovi fandí i dnes, protože i přes různé výhrady věří, že na rozdíl od svých politických předchůdců se snaží posunout Česko kupředu.

„Vnímají totiž Andreje Babiše jako člověka, jenž jako jediný na rozdíl od svých předchůdců prosazuje konkrétní kroky, kterými chce posunout Česko dopředu, a má nějakou vizi a tah na branku. Právě proto tito lidé příliš nereflektují problémy současného premiéra a vyvažují současné protesty a demonstrace,“ pokračoval Dlouhý.

Tato část populace nevěří kulturním elitám a intelektuálům, kteří dnes proti Babišovi vystupují. Přitom je jasné, že v demokratické zemi se mocenské poměry mohou změnit jen novým rozdáním karet u volebních uren.

„Babiš je vnímán jako člověk, který zemi může prospět. Za druhé, mimo velká města lidé nevěří Babišovým kritikům. Nevěří příliš ostatním politickým stranám, stejně jako nevěří těm kulturním a obecně intelektuálním elitám, které se proti Babišovi angažují. Výjimkou může být podpora mladých Pirátům, ale ani oni nejsou stmelující politickou alternativou, i když jako jediní na to mohou mít potenciál), neboť pro mnoho starších není jejich program přijatelný. A ještě něco. Jsme demokratickou zemí, kde cesta k moci vede pouze přes volby. Kdo chce změnu, musí vyhrát volby a sestavit akceschopnou vládu. To dnes znamená především přesvědčit nemalou skupinu lidí, že ten někdo jiný bude v jejich očích stejně schopný jako Babiš nebo lepší,“ podotkl prezident Hospodářské komory ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

15:15 Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý. Dvě jména kandidátů do Rady České televize, která na mnohé fungo…