Podpora biometanu a fotovoltaiky klesá. Poslanci schválili zákon

31.01.2012 22:29

Poslanci schválili senátní úpravy v zákoně o obnovitelných zdrojích. Zákon tak už pouze čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Podle zákona se sníží podpora výroby biometanu a nezavede se podpora výroby elektřiny v tzv. ostrovních systémech.

Podpora biometanu a fotovoltaiky klesá. Poslanci schválili zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Poslanecká sněmovna schválila senátní úpravy v zákoně o obnovitelných zdrojích, přijal je i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Nyní zákon dostane k podpisu prezident.

Senát v zákoně snížil podporu výroby biometanu z 4000 na 1700 korun na megawatthodinu spalného tepla. Také se postavil proti snaze zavést opět podporu výroby elektřiny v ostrovních systémech, tedy ve fotovoltaických elektrárnách, které ale nedodávají elektřinu do sítě.

Dále norma ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u nichž ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy. Senát má v tomto případě za to, že to zesílí jistotu provozovatelů, že budou mít s odběratelem nové smlouvy.

Zákon se příliš nelíbí provozovatelům fotovoltaických elektráren a dalších elektráren na obnovitelné zdroje. Podle nich to poškodí jejich podnikání. Jako důvod například uvádějí podmínky pro výrobu energie ze slunce nebo podpora spalování biomasy.

Nový zákon totiž třeba upravuje způsob nakládání se solárními panely na konci jejich životnosti. Likvidaci panelů, které výrobce prodal a prodá do 1. ledna 2013, bude muset financovat provozovatel solární elektrárny. Po tomto datu už to bude muset zajistit výrobce panelů. Provozovatelé tuzemských solárních elektráren proti tomu protestovali. Tvrdí, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máme průjem! Tomáš Klus zaútočil na Andreje Babiše

19:00 Máme průjem! Tomáš Klus zaútočil na Andreje Babiše

Zpěvákovi Tomáši Klusovi se nelíbí, že partnerem hudebního festivalu Colours of Ostrava je mimo jiné…