Podpora biometanu a fotovoltaiky klesá. Poslanci schválili zákon

31.01.2012 22:29

Poslanci schválili senátní úpravy v zákoně o obnovitelných zdrojích. Zákon tak už pouze čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Podle zákona se sníží podpora výroby biometanu a nezavede se podpora výroby elektřiny v tzv. ostrovních systémech.

Podpora biometanu a fotovoltaiky klesá. Poslanci schválili zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Poslanecká sněmovna schválila senátní úpravy v zákoně o obnovitelných zdrojích, přijal je i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Nyní zákon dostane k podpisu prezident.

Senát v zákoně snížil podporu výroby biometanu z 4000 na 1700 korun na megawatthodinu spalného tepla. Také se postavil proti snaze zavést opět podporu výroby elektřiny v ostrovních systémech, tedy ve fotovoltaických elektrárnách, které ale nedodávají elektřinu do sítě.

Dále norma ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u nichž ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy. Senát má v tomto případě za to, že to zesílí jistotu provozovatelů, že budou mít s odběratelem nové smlouvy.

Zákon se příliš nelíbí provozovatelům fotovoltaických elektráren a dalších elektráren na obnovitelné zdroje. Podle nich to poškodí jejich podnikání. Jako důvod například uvádějí podmínky pro výrobu energie ze slunce nebo podpora spalování biomasy.

Nový zákon totiž třeba upravuje způsob nakládání se solárními panely na konci jejich životnosti. Likvidaci panelů, které výrobce prodal a prodá do 1. ledna 2013, bude muset financovat provozovatel solární elektrárny. Po tomto datu už to bude muset zajistit výrobce panelů. Provozovatelé tuzemských solárních elektráren proti tomu protestovali. Tvrdí, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…