Podporu lidí má Zeman v souvislosti s uprchlíky a Islámským státem. Ale nelíbí se jim...

02.09.2015 15:58

Agentura ppm factum uskutečnila průzkum veřejného mínění k „poločasu“ prezidentského mandátu Miloše Zemana. Zjišťovala, jak veřejnost souhlasí s jeho dosavadním počínáním v úřadu. Obecně se lidem líbí jeho schopnost pojmenovávat problémy, menší spokojenost pak vyvolává jeho zahraniční politika.

Podporu lidí má Zeman v souvislosti s uprchlíky a Islámským státem. Ale nelíbí se jim...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Ppm factum hodnotilo prezidentovu schopnost sjednocovat společnost, jeho veřejné vystupování, zájem o domácí politiku a „problémy obyčejných lidí“, i zda vhodně reprezentuje Českou republiku v zahraničí.

Obecně jsou s prezidentem spokojenější lidé starší 60 let a ti s nižšími příjmy domácnosti. Vzdělání však nehraje takovou roli. Častěji jej hodnotí pozitivně příznivci KSČM a ČSSD. Na tom, že se mu ale nepodařilo „zlepšit politickou kulturu a sjednocovat společnost“, se shodne většina populace.

Se Zemanovými názory na uprchlíky pak souhlasí 71 % dotázaných. S jeho názory na inkluzivní vzdělávání dětí už jen 43 %. Co se týká jeho jmenování profesorů, tam s jeho postupem souhlasí jen 38 % dotázaných, nesouhlasně se vyjádřilo 46 %.

V případě imigrace převládá souhlas s názory Zemana u příznivců všech parlamentních stran. Tady už je ale vzdělání ovlivňujícím faktorem, přičemž vyšší vzdělání pak znamená vyšší míru nesouhlasu se Zemanovými výroky.

Největší procento souhlasných názorů pak sklidila Zemanova zahraniční politika vůči Islámskému státu. I v tomto případě se k souhlasu přiklánějí spíše starší generace a domácnosti s nižším příjmem. S jeho politikou vůči Rusku a Číně pak nejvíce souhlasí příznivci levicových stran.

Poslední částí průzkumu bylo hodnocení Zemanova veřejného vystupování. Nejčastěji jsou s ním spokojeni stoupenci KSČM a ČSSD, z nichž dvě třetiny dotázaných ohodnotily jeho vystupování jako „víceméně v pořádku“. Celkem s ním však souhlasí pouze 45 % dotázaných a 55 % dotázaných si myslí, že jeho vystupování je nevhodné. Z toho 18 % jej považuje za nepřijatelné. I v tomto případě hraje roli vzdělání, kdy vzdělanější lidé jsou vůči prezidentovi obecně kritičtější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

18:33 „Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

Novinář a velký bojovník proti vládě Andreje Babiše Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem mil…