Podporu lidí má Zeman v souvislosti s uprchlíky a Islámským státem. Ale nelíbí se jim...

2. 9. 2015 15:58

Agentura ppm factum uskutečnila průzkum veřejného mínění k „poločasu“ prezidentského mandátu Miloše Zemana. Zjišťovala, jak veřejnost souhlasí s jeho dosavadním počínáním v úřadu. Obecně se lidem líbí jeho schopnost pojmenovávat problémy, menší spokojenost pak vyvolává jeho zahraniční politika.

Podporu lidí má Zeman v souvislosti s uprchlíky a Islámským státem. Ale nelíbí se jim...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Ppm factum hodnotilo prezidentovu schopnost sjednocovat společnost, jeho veřejné vystupování, zájem o domácí politiku a „problémy obyčejných lidí“, i zda vhodně reprezentuje Českou republiku v zahraničí.

Obecně jsou s prezidentem spokojenější lidé starší 60 let a ti s nižšími příjmy domácnosti. Vzdělání však nehraje takovou roli. Častěji jej hodnotí pozitivně příznivci KSČM a ČSSD. Na tom, že se mu ale nepodařilo „zlepšit politickou kulturu a sjednocovat společnost“, se shodne většina populace.

Se Zemanovými názory na uprchlíky pak souhlasí 71 % dotázaných. S jeho názory na inkluzivní vzdělávání dětí už jen 43 %. Co se týká jeho jmenování profesorů, tam s jeho postupem souhlasí jen 38 % dotázaných, nesouhlasně se vyjádřilo 46 %.

V případě imigrace převládá souhlas s názory Zemana u příznivců všech parlamentních stran. Tady už je ale vzdělání ovlivňujícím faktorem, přičemž vyšší vzdělání pak znamená vyšší míru nesouhlasu se Zemanovými výroky.

Největší procento souhlasných názorů pak sklidila Zemanova zahraniční politika vůči Islámskému státu. I v tomto případě se k souhlasu přiklánějí spíše starší generace a domácnosti s nižším příjmem. S jeho politikou vůči Rusku a Číně pak nejvíce souhlasí příznivci levicových stran.

Poslední částí průzkumu bylo hodnocení Zemanova veřejného vystupování. Nejčastěji jsou s ním spokojeni stoupenci KSČM a ČSSD, z nichž dvě třetiny dotázaných ohodnotily jeho vystupování jako „víceméně v pořádku“. Celkem s ním však souhlasí pouze 45 % dotázaných a 55 % dotázaných si myslí, že jeho vystupování je nevhodné. Z toho 18 % jej považuje za nepřijatelné. I v tomto případě hraje roli vzdělání, kdy vzdělanější lidé jsou vůči prezidentovi obecně kritičtější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

8:56 Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

REPORTÁŽ Největší problém tajných služeb je, když se stanou prodlouženou rukou politiků a jejich výs…