Podporujeme vás, vzkazují Zelení s křesťany běžencům v Bělé. Uspořádali akci přímo před táborem

09.08.2015 18:46

Před zařízením pro nelegální migranty Jezová v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku se dnes odpoledne sešly dvě desítky lidí na demonstraci na podporu uprchlíků. Akci svolalo sdružení Konexe, křesťanská iniciativa Společně žít v míru a Mladí zelení. Na akci dorazil i jeden odpůrce migrantů s transparentem "Islám do ČR nepatří". Okolí areálu kontrolovala ve zvýšené míře policie a zastavovala řidiče i chodce. Žádný incident však nezaznamenala.

Podporujeme vás, vzkazují Zelení s křesťany běžencům v Bělé. Uspořádali akci přímo před táborem
Foto: Reprofoto:ČT
Popisek: Uprchlíci v Bělé - Jezové začali po návštěvě ministra Chovance demolovat zařízení

Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy jako "Nenávist není řešení" či "Třiďme odpad, ne lidi". Provolávali hesla "Nejste v tom sami" nebo "My jsme tady s vámi" a společně se pomodlili za osud běženců. Akce se obešla bez rozmíšek, demonstranti se svým odpůrcem pouze diskutovali. "Nesouhlasím s tím masivním přílivem, který je podle mého názoru naprosto nezastavitelný," prohlásil muž v kšiltovce s českou vlajkou. "Když je nezastavitelný, tak je zbytečné s tím nesouhlasit," namítl jeden z protestujících.

Starosta není nadšen

Podle organizátorů demonstrace jsou utečenci v Jezové vězněni v rozporu s mezinárodním i českým právem. "Nejvíc skandální nám přijde, že v tom zařízení byly nebo možná stále ještě jsou drženy děti," řekl novinářům Miroslav Brož z Konexe. Zadržování dětí v zařízení vězeňského typu je podle něj v rozporu s mezinárodní dohodou o právech dítěte, které je Česká republika signatářem. Například v Německu si podle něj lidé z podobných zařízení mohou volně dojít na nákup, posedět v parku nebo si v těchto vedrech zaplavat na koupališti. "To bychom chtěli, aby těmto lidem bylo také umožněno," dodal.

Šéf správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný ale už dříve uvedl, že děti nejsou v zařízeních zadržené, jsou jen "ubytované se zadrženými" dospělými a rodiny se ze zařízení přesouvají případně do volnějšího střediska.

Starosta Bělé Milan Lomoz na místě ČTK řekl, že není nadšen z pozornosti, které se nyní Bělé v souvislosti se zařízením pro uprchlíky dostává. "Myslím, že tahle demonstrace nepomůže ničemu, ani těm migrantům," míní.

V areálu Jezová, ležícím tři kilometry severně od města Bělá pod Bezdězem, je v poslední době napjatá situace. Kvůli vzpourám a ničení majetku tam hlídkují policejní posily z Prahy i dalších krajů. Prostory slouží k zadržení nelegálních migrantů, kteří většinou směřují do Německa. Jsou mezi nimi především Afghánci, Syřané a Iráčané. Nedávno byla kapacita areálu zvýšena na 700 lidí.

Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají nejméně o azyl

Kvůli uprchlíkům se v sobotu demonstrovalo také v Praze. Desítky lidí se sešly na protestech proti migrantům i na jejich podporu. Jedna z akcí byla zaměřena proti imigrační politice české vlády a druhá proti xenofobii. Při žádné se podle policie neobjevily potyčky, ale na protestu proti uprchlíkům byl zadržen jeden řečník. Ještě večer byl obviněn z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Po obvinění byl propuštěn, ale hrozí mu až dva roky vězení.

Několik set lidí z Česka i Německa v sobotu také protestovalo proti příchodu uprchlíků u bývalé celnice na česko-německém hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald.

Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat či ze zpráv českého a rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají nejméně o azyl. Za prvních letošní pololetí evidovalo ministerstvo vnitra 784 žádostí o mezinárodní ochranu. Maďarsko jich mělo 85krát víc, Rakousko 36krát, Švýcarsko patnáctkrát a Bulharsko devětkrát víc. Méně než v Česku se uprchlíci snaží získat útočiště i v pobaltských státech, na Slovensku či ve Slovinsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…