Podvodníku Špidlo! Paraziti. Tomio Okamura před lidmi útočil na Sobotku i Merkelovou

22.09.2016 16:51

Na centrálním náměstí v Havlíčkově Brodě ve středu 21. září pokračovala kontaktní kampaň Strany práv občanů (SPO) a strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) za účasti předsedů obou uskupení. Asi tři desítky zájemců si vyslechly projevy zaměřené jednak na představení volebních kandidátů, jednak na programové priority stran.

Podvodníku Špidlo! Paraziti. Tomio Okamura před lidmi útočil na Sobotku i Merkelovou
Foto: David Daniel
Popisek: Tomio Okamura v Havlíčkově Brodě
reklama

Setkání s občany Havlíčkova Brodu zahájil Jan Veleba, který na místo dorazil na traktoru Zetor, na němž během kampaně objíždí kraj Vysočina. Veleba uvedl, že traktor řídí sám, protože je zemědělec a navíc je absolventem oboru mechanizace zemědělství. „Zetor jsem si vybral, protože je to tradiční česká značka a továrna se nyní zase začíná zvedat. Je to moje srdeční záležitost, do traktoru cizí značky bych nesedl,“ řekl na úvod setkání Jan Veleba.

Jako prioritu své strany a její kampaně uvedl, že chce, aby v kraji skončila vláda jedné strany, tedy sociální demokracie s podporou komunistů. Kraj podle Veleby potřebuje nový svěží vítr, kterým mohou být právě kandidáti SPO a SPD. Jedním z nich je bývalý voják generálmajor Hynek Blaško, který uvedl, že má k Vysočině blízký vztah, protože tam jako aktivní voják několik let sloužil, a že jej oslovil program strany SPO, zejména s ohledem na zastavení nelegální migrace. „Mrzelo by mě, kdyby Vysočina byla takto zaplevelena, věřím, že program strany přiláká lidi, kterým tak jako mně záleží na Vysočině,“ oslovil posluchače generálmajor Blaško.

Jan Veleba na úvod k tématu migrace uvedl, že je přesvědčen o tom, že základ identity českého státu je půda, a to zejména zemědělská půda. „Sám jsem se narodil v malé osadě u Velké Bíteše, můj otec byl obyčejný sedlák, a když mu bylo šestnáct let, začal hospodařit. A ten mně říkal, abych si zapamatoval, že k naší zemi a národu patří půda, jazyk a kultura. To jsem si vštípil a není to žádná xenofobie. Chci, aby to tak zůstalo, a to, co se stalo v Evropě, je obrovský průšvih. Do společného evropského domu těžce zatéká, a to, že v naší malé zemi není ještě voda, nic neznamená. Je jen otázka času, kdy sem ta voda doteče. Německo bude muset několik set tisíc migrantů dostat pryč ze země, Merkelová dříve či později skončí, a až jim řeknou, že musejí z Německa, co se asi stane? Ti lidé půjdou do sousední země. Je to jen otázka času. Bezpečí a národní identita jsou základem všeho a naprosto musejí být zabezpečeny. A na tom musíme stavět, co lidé v kraji potřebují,“ vysvětlil jedno z volebních témat Jan Veleba.

V následné debatě s jedním havlíčkobrodským občanem o sociální politice státu Jan Veleba uvedl, že po roce 1989 u nás zvítězily peníze a nic tady není hanba. „Kdo má peníze, vše si koupí, kdo ne, má jen velké problémy. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že pokud se nevrátí do života lidí odshora dolů elementární základy slušnosti a morálky, nejde to vyřešit,“ řekl Jan Veleba.