Pojednání Jiřího Dienstbiera ke státnímu svátku: Masaryk nás táhl na Západ, dnes jde o to jeho směr udržet

28.10.2016 10:23

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) napsal pár řádek k oslavám státního svátku. Stejně jako T. G. Masaryk a Edvard Beneš preferuje Dienstbier spolupráci se Západem, protože patříme k Západu. Svůj podíl na tom prý měla i sociální demokracie, která odvedla za první republiky kus práce. Stejnou práci by prý měla odvádět i dnes.

Pojednání Jiřího Dienstbiera ke státnímu svátku: Masaryk nás táhl na Západ, dnes jde o to jeho směr udržet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Zkušenosti prvního československého prezidenta Masaryka dovedly k tomu, že se nový československý stát bude orientovat na západní spojence. Carské Rusko zažil Masaryk v rozkladu a komunistům nevěřil. Masaryk realisticky viděl, že náš stát má šanci na přežití, když se orientuje na západ a v tomto společenství se bude snažit prosadit i svůj vliv.  

„Masarykova a Benešova představa československého státu je tedy pro mě spojena s rozvojem pevných vazeb na západní demokratické státy, s představou silné kultury a s vědomím, že když zformuluji realistický politický program, mohu ho prosadit, i když podmínky v dané chvíli pro žádný velký úspěch nesvědčí,“ píše Dienstbier v komentáři uveřejněném na serveru Aktuálně.cz.

Za první republiky prý prosazovala realistickou politiku i sociální demokracie. Údajně např. dbala na solidaritu mezi bohatými a chudými. Zasadila se o zavedení osmihodinové pracovní doby, základy veřejného pojištění pro případ nemoci, invalidity nebo stáří i volební právo pro ženy. Stejně realistickou politiku by měla ČSSD prosazovat i dnes.

Celý text najdete zde.

„Dnešní politická reprezentace, tu sociálně demokratickou nevyjímaje, má stejný úkol, jaký měl před osmadevadesáti lety Masaryk. Realisticky popsat, jak chce provést zemi radikálními změnami, které dennodenně zažíváme, nadchnout pro tyto kroky veřejnost a realizovat je. V duchu masarykovské tradice to mají být kroky, které posílí lidskou důstojnost a které dají člověku další možnosti, jak se rozvíjet,“ píše Dienstbier.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…