Pokárání k výročí z Bruselu: Porušování závazků, nedodržování právního státu, citovala do kamery ČT Jourová

01.05.2019 16:06

Česká republika je již patnáct let členem Evropské unie, ale řada Čechů, Moravanů a Slezanů je z ní vlastně pořád tak trochu jednou nohou venku, obrazně řečeno. Vnímají EU jen jako zdroj dotací, ale jinak jsou k ní značně kritičtí. Česká eurokomisařka Věra Jourová se jim proto přes obrazovky České televize pokusila vysvětlit, že je pro nás členství v EU opravdu důležité. Zdaleka ne jen kvůli dotacím.

Pokárání k výročí z Bruselu: Porušování závazků, nedodržování právního státu, citovala do kamery ČT Jourová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová
reklama

Na vstup Česka do EU si prý Jourová pamatuje velmi dobře. Sebrali jsme se s dcerou a jeli jsme na hranici mezi Čechami a Rakouskem u Mikulova. Byla to velká euforie, velké nadšení,“ popisovala s úsměvem na tváři. Já jsem to brala tak, že se vlastně vracíme domů a že jsem na Západě ukotvena více než předtím,“ doplnila.

Dáma je přesvědčena, že nám EU pomohla už tím, že spolufinancovala regionální projekty, které pomohly řadě obcí, měst a krajů v Česku.

Na druhé straně se domnívá, že by EU měla řešit jen ty velké věci, ale to, co zvládne řešit sama obec, město, kraj a stát, ať si primárně řeší obec, kraj a stát, EU má podle Jourové řešit větší věci.

„A jak často v Bruselu slyšíte, že to (rozšíření) byla chyba?“ zeptal se moderátor Jiří Václavek, který připomněl české odmítání kvót na uprchlíky a další sporné body, kvůli který mohli být z rozšíření EU zklamaní i občané západních států.

„Já osobně to moc neslyším. Občas to čtu v médiích jako interpretaci toho, co se teď děje. Hlavně se v západních médiích, řekněme, i v bruselských vlivných médiích hovoří o tom, že některé státy porušují, k čemu se zavázaly. A sice k tomu, že budou velmi solidně a stabilně dodržovat právní stát. To se teda netýká České republiky, to se týká jiných států. Tam bych řekla, že nastává taková trošku nejistota, jestli jsme na stejné adrese, pokud jde o tyhle základní principy,“ poznamenala Jourová.

„Je to jenom pubertou? Těch patnáct let je doba, kdy začíná puberta,“ připomněl Václavek.

Jourová zdůraznila, že je na lidech, aby si řekli, jakou politiku chtějí. Všechny členské státy mají demokraticky zvolené vlády, mají touhu po svobodě. „Někdy musím i já vysvětlovat, že ty věci nejsou tak černé, jak se někdy interpretuje i v těch některých médiích,“ podotkla Jourová.

„Já si myslím, že my to máme v povaze, že vnímáme ty špatné věci, že jsme skeptičtí a že se nám vlastně EU hodí jak takový terapeutický moment. Všechny neúspěchy hodíme na Brusel. Mně se to samozřejmě nelíbí, ale zároveň si z toho beru pro sebe úkol vysvětlovat to, co se v EU děje, že není dobré ztotožňovat si EU s nějakými byrokraty v Bruselu, ale že to je ta spolupráce lidí, kteří žijí v těch 28 zemích,“ zdůraznila dáma.

Výhody svobodného cestování nemusí využívat každý, kdo nechce cestovat, podle Jourové nemusí, ale měl by vědět, že naše členství v EU prospívá i jemu. „Kdybychom byli uzavření na našem malém trhu, tak ta nabídka produktů v obchodech by byla mnohem menší, byla by tam cla,“ podotkla dáma.

Připomněla, že se EU podílela i na výstavbě silnic či kanalizací v naší zemi, což jsou věci, které využívají všichni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …