Pokračování kauzy Mostecké uhelné. Soud předvolal absentéry

09.06.2013 21:05

Švýcarský soud předvolal na pondělí 10. června zbývající trojici bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří čelí obvinění z praní špinavých peněz. Antonín Koláček, Jacques de Groote a Oldřich Klimecký se totiž z květnového přelíčení z různých důvodů omluvili.

Pokračování kauzy Mostecké uhelné. Soud předvolal absentéry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Soud ve Švýcarsku usedne ke druhému jednání v kauze exmanažerů a majitelů Mostecké uhelné. Koláček, de Groote a Klimecký se nedostavili na úvod procesu 13. června. Obhájce Belgičana de Grooteho omlouval jeho nepřítomnost zdravotními důvody. Zástupci dalších dvou mužů uvedli, že přesný důvod nepřítomnosti klientů neznají.

Soudu předcházelo šestileté vyšetřování, které sahalo až do daňových rájů například na Kypru a britském ostrově Man. Podle obžaloby měli obvinění muži složité vazby mezi společnostmi, na kterých měli sami podíl a mezi kterými proudily peníze související s privatizací MUS v 90. letech. Muži prý navíc použily nelegálně nabyté peníze na nákup podniku Škoda Holding v roce 2002.

Český stát nejdříve otálel a nestihl se připojit jako žalující strana. Nakonec ale byli exmanažeři obviněni loni v červnu i v České republice.

Jak to všechno začalo...

Kontroverzní privatizace Mostecké uhelné společnosti začala v roce 1993, většina údajných trestných činů se alě měla dít od roku 1997 do roku 2007. Kořeny nynějšího přelíčení ale podle informací serveru iHNed.cz sahají až do roku 1990, kdy se švýcarský finanční poradce Alain Aboudaram seznámil s vysokým úředníkem Mezinárodního měnového fondu de Grootem. V roce 2000 se oba přeli o půl milionu dolarů, který Aboudaram de Gtooteovi údajně půjčil.

Aboudaram později v roce 2004 poslal švýcarským úřadům dopis, ve kterém vylíčil údajné praní špinavých peněz kolem MUS. V roce 2005 tak bylo zahájeno vyšetřování, které se později rozrostlo na další obžalované.

Na korupci prý exmanažeři použili pět milionů dolarů. Postupně se jim mělo odkupem akcií pomocí různých společností podařit vyvést Mosteckou uhelnou zpod kontroly státu. Tehdejší vláda premiéra Miloše Zemana prodala zbývající akcie MUS firmě Investenergy, kterou obžalovaní kontrolovali, za 650 milionů korun, což podle obžaloby bylo mnohem méně než tržní cena.

Všichni obžalovaní vinu popírají. Tvrdí, že případ již byl dostatečně prošetřen, protože v Česku bylo vyšetřování v minulosti třikrát bez výsledku zastaveno. "My jsme nikoho nepoškodili, to, co jsme slíbili, jsme každému zaplatili," řekl ke kauze Koláček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…