Pokrytče, nadával Dominik Feri 25letému komunistovi za rok 68. Ten mu to vrátil přes knížete. A Jakub Železný také přiložil

21.08.2018 8:24

Dnes uplynulo 50 let od srpnové invaze 1968, která odstartovala více než dvacet let trvající sovětskou okupaci Československa. Většina dnešních politiků byla tehdy buď jen dětmi, nebo invazi vůbec nezažili. Platí to především o nejmladších politicích České republiky, kteří se narodili až po sametové revoluci. Jak se dívají na srpen 1968? Debata se zvrtla v ostrou přestřelku mezi Ferim a komunistou.

Pokrytče, nadával Dominik Feri 25letému komunistovi za rok 68. Ten mu to vrátil přes knížete. A Jakub Železný také přiložil
Foto: Repro ČT
Popisek: Dominik Feri (TOP 09) mluví v ČT o roce 68

V pondělních Událostech, komentářích České televize se sešli dvaadvacetiletý zákonodárce Dominik Feri, třiatřicetiletá poslankyně Barbora Kořanová (ANO) a člen širšího vedení KSČM, pětadvacetiletý Filip Zachariáš. Debatovali spolu o srpnu 1968. Ani jeden z nich tehdejší invazi vojsk Varšavské smlouvy nezažil. Jak se na ni dívají?

Fotogalerie: - Babiš vyfič u Rozhlasu

Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...
Pietní akt k 50. výročí okupace Československa voj...

„Okupaci považuji za obrovské historické národní trauma,“ zahájila debatu mladých politiků Kořanová. Je prý ráda, že si toto smutné výročí připomínáme, a to i v České televizi. Moderátor Jakub Železný však mladé političce vmetl do tváře fakt, že její předseda ANO a současný premiér Andrej Babiš vstoupil do KSČM až po vpádu „spřátelených armád“ a dokonce neváhal spolupracovat s komunistickou státní bezpečností.

„Já bych se k tomuto tématu nechtěla moc vyjadřovat,“ odvětila poslankyně. „A to já bych byl rád, kdybyste se vyjádřila,“ trval si na svém moderátor. Skončilo to tím, že poslankyně označila kauzu spolupráce Babiše s StB za soudně nedořešenou a víc říct nechtěla.

Také Feri považoval invazi řízenou Sovětským svazem za tragédii. Hned v první větě si tak trochu rýpl do komunistické strany. Má prý to štěstí, že je členem strany, která má k událostem v roce 1968 jasný postoj. Nikdo v TOP 09 nepochybuje o tom, že v noci z 20. na 21. srpna 1968 jsme zažili invazi cizích armád do naší vlasti. Moderátor Jakub Železný však mladého poslance trochu překvapil. „Musím říci, že jsem čekal trochu něco osobnějšího než stranické stanovisko,“ pravil Železný. A Feri osobnější stanovisko hned doplnil. Odvolával se přitom na vzpomínky prarodičů, kteří invazi zažili na severu Čech. „Byli vyděšení. Temná vzpomínka. A ty důsledky jsou zcela zásadní,“ uvedl Feri.

Když dostal slovo Zachariáš, ohradil se proti Ferimu. „Já nevím, o jaké straně Feri mluvil. I pro nás v komunistickém hnutí je to velice nešťastná událost,“ zdůraznil. Železný i Zachariášovi okamžitě vyčetl, že to vzal příliš stranicky a jaksi tam schází osobní hledisko. „Já jsem tu dobu nezažil, moji rodiče taky ne, ale ty starší ročníky to vnímají různě a ty pohledy jsou individuální,“ doplnil komunista.

Na politická stanoviska ale přece jen došlo. Tentokrát dostal přednost Feri, který promluvil první. Jeho strana prý ctí svobodu, odpovědnost jednotlivce a demokratický řád, a kdyby se tehdejší poslanci Národního shromáždění proti okupaci důrazněji ozvali, bylo by ještě jasnější. že je naše země okupována, i když by to okupanty zřejmě nezastavilo.

Železný se zeptal, proč se TOP 09 tolik vrací do minulosti a připomíná rok 1968, ale i více než 40 let trvající vládu komunistů v této zemi. „My nejsme zvoleni do parlamentu výlučně proto, abychom nějak napadali minulost. My si ji připomínáme,“ odvětil Feri. „Při vší úctě, nezdá se mi, že by to u voličů příliš fungovalo,“ reagoval okamžitě Železný s odkazem na fakt, že se TOP 09 ve volebních průzkumech pohybuje pravidelně pod 5 procenty voličské přízně.

Když znovu dostal slovo Zachariáš, invazi označil za nešťastnou. „Každý komunista, který je humanista, což věřím tomu, že je to většina, nemůže souhlasit s tím, aby se politika prosazovala hlavněmi pušek. Je to historická událost, na kterou je potřeba pohlížet bez historických klapek. ... Máme pozitivní program pro občany, který se neobrací do minulosti,“ řekl.

A v tu chvíli se Feri neudržel. „Mně tohle přijde strašně pokrytecký,“ rozčílil se. „Vím, že KSČM k tomu má nějaké stanovisko z roku 1998, kde to nějakým způsobem pojmenovává jako invazi, ale papír snese všechno,“ zlobil se dál. Stávající šéf komunistů Vojtěch Filip podle jeho názoru zatemňuje pravdu o invazi. A není to jen o Filipovi. „Paní Semelová, u které nevím, jaké má postavení v rámci hierarchie té strany, ale minimálně je velmi viditelná, tak ta ocenila Vasila Biľaka a hovořila o invazi jako o bratrské pomoci,“ pálil dál do KSČM.

„Pane Feri, stejně pokrytecké je to, když vy tady mluvíte o demokratickém řádu s úctou k lidským hodnotám a váš pan bývalý předseda v roce 2014 běhal v pásmu Gazy s izraelskou vlajkou, kde v pásmu Gazy byli bombardováni občané, civilisté a bylo to pět tisíc pět set obětí. O tom pokrytectví bych z vaší strany raději pomlčel,“ vrátil slovní ránu Zachariáš Ferimu.

„To je další příklad toho zatemňování," nedal se Feri. Mladí politici se sešli v ČT proto, aby debatovali o invazi z roku 1968. Až budou debatovat o vztazích Izraelců a Palestinců, Feri se prý rád zapojí, ale teď prý Zachariáš jen odvádí pozornost od daného tématu.  

Kořanová se v této slovní bitce postavila na stranu Dominika Feriho.

Nakonec se mladí politici shodli na tom, že by se dnešní žáci a studenti měli učit i o moderní historii našeho státu a nekončit výuku dějepisu v roce 1945, nebo dokonce v roce 1918.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

14:59 Povedlo se to, nebyl v tom Havel. Jinde kradli víc. Jenom ten Bakala... Docent Ševčík o devadesátkách

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém pravidelném podcastu BHS Expres přivítal proděkana…